Chtějí být Open House: 65 pražských budov se už netváří nepřístupně

Historické stavby i současná architektura, kancelářské budovy i paláce, nádraží nebo vily. Šedesát pět pražských staveb a prostorů, které jsou běžně nepřístupné, spojil na víkend 19. a 20. května festival Open House. Návštěvníky nechají nahlédnout do své zajímavé architektury.

„Nabídneme hned několik novinek. Vedle dvou desítek nových budov, které se široké veřejnosti otevřou vůbec poprvé, jsme si pro návštěvníky připravili nově několik tematických okruhů zahrnujících například prvorepublikové budovy, konverze industriálních areálů či naše osobní doporučení,“ uvedla k programu čtvrtého ročníku ředitelka a hlavní produkční festivalu Andrea Šenkyříková.

Z prvorepublikových budov lze vstoupit do Tyršova domu či nechvalně proslulého Petschkova paláce. Za Protektorátu bylo ale lepší se této adrese vyhnout. Právě tam totiž gestapo vyslýchalo a mučilo české odbojáře.

Další totalita - tentokrát komunistická - dala podobu hotelu International. Původně tady měla být ubytovna pro sovětské delegace a vojenské poradce. Proto ta podoba s architekturou Moskvy a její Lomonosovy univerzity.

„Pro letošní ročník Open House se hotel rozhodl zpřístupnit prostory naší věže, kam se běžní hoteloví hosté nedostanou,“ řekla manažerka hotelu International Lenka Příhodová. Pod rudou hvězdou na špici hotelové věže se ubytovávaly i západní hvězdy šoubyznysu. Jako Louis Armstrong v roce 1965.

„Z historických budov by si návštěvníci neměli nechat ujít Clam-Gallasův palác, Pražskou křižovatku, Michnův palác, Libeňský zámek či novorenesanční Schebkův palác. Z budov 20. století stojí jistě za zmínku Kramářova vila, Hotel International Praha ve stylu socialistického realismu či výrazná budova CETIN ze 70. let,“ přidává osobní tipy Andrea Šenkyříková.

Zájemci si také o víkendu mohou vystoupat 570 schodů do věže Ústřední telekomunikační budovy na Žižkově - začátkem osmdesátých let patřila k největším svého druhu v Evropě. Nabízí trochu jiný výhled na Prahu než asi kilometr vzdálená žižkovská věž.

Také je možné si prohlédnout například palác Drn na Národní třídě nebo moderní budovu Greenline na Kačerově, podívat se na proměnu Zátkovy sodovkárny na sídlo reklamní agentury nebo do bývalého pavilonu světové výstavy EXPO 58.

Vybrat si je možné i z doprovodného programu, třeba komentovanou prohlídku města s architektem nebo architektonický workshop. Vybrané objekty nabízejí speciální prohlídky pro neslyšící.

Open House však ani víkendem nekončí - až do října se postupně otevřou vybrané prvorepublikové stavby. Podrobnosti na Openhousepraha.cz. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Útok na Kapitol inspiroval deskovou hru i Zeď hanby

V newyorském Brooklynu přibyla velkoformátová malba s názvem Zeď hanby. Má lidem připomínat zločiny spáchané v lednu 2021 příznivci Donalda Trumpa při útoku na Kapitol. Tehdejší bezprecedentní události a Trumpovu reakci na ně satirizuje i třeba bronzové lejno ve Washingtonu nebo rozměrná desková hra, kde o osudu americké demokracie rozhoduje kostka a hráči.
před 13 hhodinami

Bach a příbuzní. Letní slavnosti staré hudby pozvaly hudební rody

Hudební festival Slavnosti staré hudby začíná 17. července koncertem, který připomene Johana Sebastiana Bacha a jeho široké příbuzenstvo. Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku právě významné hudební rody. Jejich skladby budou znít opět v různých pražských historických prostorech.
před 19 hhodinami

Konec odmlky kvůli invazi na Ukrajinu. Nětrebková koncertuje v USA, Gergijev v Itálii

Dirigent Valerij Gergijev vedl Mnichovskou filharmonii, sopranistka Anna Nětrebková zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba přední ruští umělci klasické hudby o prestižní spolupráce přišli po únoru 2022 kvůli nedostatečnému odsouzení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Nětrebková ale nedávno opět vystoupila v USA, Gergijev chystá návrat na Západ na hudebním festivalu v Itálii, což Julija Navalná, vdova po kritikovi Putinova režimu, považuje za „dárek diktátorovi“.
před 21 hhodinami

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Herec by o sobě měl umět dát vědět, říká castingová režisérka

Vedle režisérů, kameramanů, scenáristů a producentů má na úspěchu filmu velký podíl také castingový režisér. Jeho úkolem je například najít takové herce, kteří budou zářit i v malých rolích. „Patří k herecké profesi, aby herec o sobě uměl dát vědět,“ říká v rozhovoru s Jolkou Krásnou castingová režisérka Kateřina Oujezdská, stojící za databází profesionálních herců Actorsmap.
15. 7. 2025

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
15. 7. 2025

Nový Potter dostal čarodějnickou uniformu

Začalo natáčení seriálu Harry Potter, který má fanouškům přinést podrobnější adaptaci bestselleru J. K. Rowlingové. Produkce při té příležitosti zveřejnila první fotografii Dominica McLaughlina, tedy seriálového čarodějnického učně, v kostýmu.
15. 7. 2025
Načítání...