Fotograf Vladimír Kysela vidí svět Očima Hanse Christiana Andersena

Vladimír Kysela vidí svět Očima Hanse Christiana Andersena (zdroj: ČT24)

Očima Hanse Christiana Andersena se na svět podíval fotograf Vladimír Kysela. A stejně pojmenoval soubor uměleckých snímků, které se inspirují příběhy dánského spisovatele. Výstava v Galerii kritiků v pražském Paláci Adria se pokouší vizuálně vyjádřit Andersenovu poetiku. Stejným způsobem už autor zachytil také tvorbu Karla Hynka Máchy.

Fotografie Vladimíra Kysely se snaží uchopit Andersenův mozaikovitý, jakoby roztržitý styl vyprávění pomocí spojení několika obrazů. „Technika focení je relativně jednoduchá, je to několik záběrů spojovaných dohromady. To podstatné se odehrává při spojování. Tam si vyberu, jestli chci podpořit nějakou barvu nebo hranu,“ vysvětluje fotograf. 

Záběry vznikly na několika místech v Česku i Dánsku, třeba v Luhačovicích, Štramberku, Štiříně, Kodani, Odense či Helsingoru.

„Zčásti jsem hledal emoce z vybraných Andersenových příběhů v krajině, zčásti šel po stopách adres, na nichž Andersen delší dobu pobýval a mohly na něho mít vliv. Velký dojem na mne udělal přístav Nyhavn v Kodani, kde Andersen postupně žil na třech různých adresách,“ pokračuje.

Do třetice Antoine de Saint-Exupéry

„Největší hodnotou, kterou vystavené exponáty mají, je sbližování malířského a fotografického obrazu,“ upozorňuje kurátorka Vlasta Čiháková Noshiro. Soubor tvoří dvacet fotografií, některé byly oceněny na mezinárodních soutěžích v Moskvě nebo Los Angeles.

Současná výstava Očima Hanse Christiana Andersena je součástí většího třídílného konceptu. Stejným způsobem už autor zachytil tvorbu Karla Hynka Máchy v sérii Máchovské kontemplace. Fotografický projekt zakončí Tajemný svět Antoina de Saint-Exupéryho. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Osm žen obviňuje Neila Gaimana. Nikdy jsem neměl nedobrovolný sex, reaguje

Britský spisovatel Neil Gaiman čelí obvinění osmi žen ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Autor komiksové série Sandman či románu Hvězdný prach popírá, že by se kdy s kýmkoliv zapojil do sexuálních aktivit bez vzájemného souhlasu. V souvislosti s dřívějšími obviněními už byly pozastaveny seriálové adaptace některých jeho knih.
před 1 hhodinou

Černá divadelní komedie zařídila setkání Cobaina s Viciousem

V pražské Malostranské besedě vyprávějí o setkání dvou hudebních legend. Černá komedie Kurt a Sid se odehrává během poslední noci života Kurta Cobaina, který se chystá spáchat sebevraždu, a popisuje jeho smyšlené setkání s jeho idolem, Sidem Viciousem z kapely Sex Pistols. Ve skutečnosti se nikdy osobně nepotkali.
před 12 hhodinami

Památkový ústav věnuje celý rok Vltavě, pošle pro ni i štafetu

Letos uplyne sto padesát let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Při té příležitosti připravil Národní památkový ústav (NPÚ) celoroční projekt Vltava slavná & splavná, který připomene význam této řeky v přírodních, kulturních, společenských i hospodářských souvislostech. Vyvrcholí výstavou v Jízdárně Pražského hradu.
13. 1. 2025

„Byl jsem mezi tím i v tom“. Karel Malich ztvárňoval energie

Gočárova galerie v Pardubicích k nedožitým stým narozeninám malíře a sochaře Karla Malicha připravila výstavu s názvem Já a ten, jehož potkávám. Přibližuje především poslední období umělcovy tvorby.
13. 1. 2025

Vlny mají čtrnáct nominací na Českého lva, o jednu méně Amerikánka

Nejvíce nominací, tedy čtrnáct, na ceny Český lev za rok 2024 mají Vlny Jiřího Mádla. O jednu méně obdržel snímek Amerikánka Viktora Tauše. Shodně po deseti nominacích si odnášejí film Mord a televizní seriál Metoda Markovič: Hojer. Vítězové budou oznámeni 8. března v přímém přenosu České televize. S jejím přispěním také vznikla většina nominovaných titulů.
13. 1. 2025Aktualizováno13. 1. 2025

Zaklínač je klon, jeho vzor se vrací. Dekadentní Bílý vlk je otcem mnoha světů

V češtině nově vychází příběhy britského fantasy spisovatele Michaela Moorcocka. Ten se sice zásadní literární slávy nedočkal, ale jeho originální nápady využívá významná část moderní popkultury.
11. 1. 2025

Art deco je trendy. Možná díky chuti se bavit, možná kvůli obavám

Designéři si všímají rostoucího zájmu o art deco. Světu se představilo před sto lety v Paříži. Dekorativní styl dopřál luxusně působící design i těm, kteří si opravdový luxus nemohli dovolit. Návrat art deca spojují někteří znalci designu s podobností současné a tehdejší doby – érou Velkého Gatsbyho, ale později také obav a krize.
10. 1. 2025

„Vizuální poezie“. Plzeňská galerie získala desítky koláží Jiřího Koláře

Kolekci šestašedesáti prací světově uznávaného českého spisovatele, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře (1914 až 2002) dostala darem Západočeská galerie v Plzni. Koláže vytvořené různými technikami pokrývají autorovu tvorbu od padesátých do devadesátých let 20. století, popsal v pátek ředitel galerie Roman Musil.
10. 1. 2025
Načítání...