Cokoliv děláme, musí být objev, říká budoucí šéfdirigent České filharmonie

3 minuty
Česká filharmonie hraje pod taktovkou Semjona Byčkova
Zdroj: ČT24

Česká filharmonie ve středu v pražském Rudolfinu pod taktovkou svého budoucího šéfdirigenta Semjona Byčkova uvedla klavírní koncert Sergeje Prokofjeva a Pátou symfonii Petra Iljiče Čajkovského. S filharmoniky vystoupila hvězdná čínská klavíristka Yuja Wangová. Koncert se bude opakovat ještě ve čtvrtek a v pátek.

Světoznámý dirigent Semjon Byčkov povede Českou filharmonii od příští sezony. Už dva roky s hudebníky ale nahrává kompletní sbírku Čajkovského symfonií. „Vždycky je nejdřív uvedeme na koncertě a potom teprve studiově natočíme. Pak ta příprava je důkladnější a nahrávka je potom lepší,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Projekt s Byčkovem domluvil ještě bývalý šéfdirigent filharmonie Jiří Bělohlávek, který podobně dříve nahrál všechny symfonie Antonína Dvořáka. Přál si však, aby Čajkovského dílo vedl ruský dirigent.

„Ten projekt začal už před dvěma lety a byl jedním z důvodů, proč jsme Semjona Byčkova oslovili na pozici šéfa, protože už měl s orchestrem takhle hlubokou a trvalou zkušenost,“ vysvětluje Mareček.

„Očekávám od nich to samé jako od sebe. Pokaždé, když něco děláme, musí v tom být něco nového. Musíme to vnímat jako objev, abychom to ve stejném duchu sdíleli s publikem,“ říká sám Semjon Byčkov. Kompletní nová nahrávka Čajkovského symfonií má být hotova v roce 2019.

Koncert je součástí 122. sezony České filharmonie, která byla pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši zahájena 19. října. Po Jiřím Bělohlávkovi, který zemřel letos 31. května ve věku 71 let, se Byčkov role šéfdirigenta formálně ujme v říjnu příštího roku při zahájení další sezony České filharmonie.

Vedle Čajkovského hudby je v těchto dnech na programu Koncert pro klavír a orchestr č. 5 G dur dalšího velkého ruského skladatel Sergeje Prokofjeva v podání špičkové klavíristky Yuji Wangové.

„Michael Jackson klasické hudby“

Wangová ve čtrnácti letech sama opustila Čínu a odešla studovat hru na klavír do Spojených států amerických. Do svých třiceti let již zvládla vystoupení s mnoha významnými orchestry světa, recitály ve vyhlášených sálech a koncerty na prestižních festivalech. Spolupracuje s vyhlášenými dirigenty Claudiem Abbadem a Charlesem Dutoitem.

„Už od útlého věku se proslavila jako velmi populární a přitom vynikající klavíristka. Má mladistvou image, i v tom, jak se obléká, jak vystupuje, jak se chová, ale zároveň je výsostný profesionál. Je to takový Michael Jackson klasické hudby,“ popisuje David Mareček.

Kromě sólové dráhy se Yuja Wangová věnuje komorní hře s houslistou Leonidem Kavakosem, perkusistou Martinem Grubingerem nebo pěvcem Mathiasem Goernem. Na Curtisově institutu ve Filadelfii byla dokonce spolužačkou koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, s Českou filharmonií však hraje poprvé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 1 hhodinou

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 7 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025
Načítání...