Recenze: Indisponovaný Marilyn Manson v Praze nešokoval, ale příjemně překvapil

V rámci evropského turné zavítala v neděli do pražské Tipsport Arény americká star Marilyn Manson. V bývalém sparťanském svatostánku představila českým fanouškům jak novou desku Heaven Upside Down, tak i největší hity své hudební kariéry. A pokud se mezi návštěvníky nacházel někdo zklamaný z jeho předchozích vystoupení, tentokrát mu to jeho idol stoprocentně vynahradil.

Že má Manson u nás početnou fanouškovskou základnu, bylo jasné už při vstupu do arény. Davy návštěvníků se táhly v nekonečných frontách holešovickým Výstavištěm ještě úderem osmé hodiny večerní, na kterou byl ohlášen začátek koncertu. Organizátoři se však nenechali ničím zaskočit, a tak bez celkem zbytečných prostojů ony davy plynule mizely v útrobách sálu. A jelikož na sebe hlavní hvězda večera nechala více než hodinu čekat, nepřišli o nic ani ti největší opozdilci.

Tento časový deficit byl však rázem odpuštěn, když se sám „antikrist rockové scény“ zjevil na pódiu. Manson, jehož na konci září zranila jedna z rekvizit při newyorském koncertu a způsobila mu zlomeninu lýtkové kosti, se rozhodl udělat ze svého handicapu přednost a před své věrné „předstoupil“ v kolečkovém křesle, jež chvílemi připomínalo trůn. 

„Věřím, že každý je svým vlastním Bohem.“ 

Marilyn Manson

Za tuto zdravotní indispozici se začátkem vystoupení všem fanouškům omluvil, nicméně využít ji ve svůj prospěch, byl poměrně chytrý tah. Pojízdný trůn umožňoval napřímit se, což působilo dojmem upírského vstávání z rakve.

Marilyn Manson
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Daniel Reinhardt

K dispozici měl i asistenty oblečené za chirurgy, jež mu po celou dobu pomáhali. Upozadění celé kapely a upřednostnění hlavní hvězdy pak dodávaly celé show ten správný divadelní nádech. Trochu však zamrzela absence obrazovek, kvůli které byli návštěvníci v zadních řadách o celou scenérii ochuzeni. 

I Don't Like the Drugs (But the Drugs Like Me)

Více než hodinový set byl sestaven za skladeb z nového alba, nechyběly však ani starší skladby v podobě This Is The New ShitDisposable TeensmOBSCENEThe Dope Show, jež zvolna navázala na intro písně I Don't Like the Drugs (But the Drugs Like Me) nebo The Beautiful People. Největší ohlas však vyvolala známá Sweet Dreams, cover britského dua Eurythmics. Celý koncert byl poměrně dobře nazvučený, takže oč byli ochuzeni fanoušci vizuálně, alespoň sluchově si přišli na své. 

Kdo zná Mansona a viděl či byl někdy přímým účastníkem jeho koncertu, ví, že tato kontroverzní star je vždycky tak trochu sázkou na najistotu. Mnohdy má jeho vystoupení k dokonalosti opravdu daleko a ne zřídka se dostaví takříkajíc sťatý pod obraz boží – a to ještě v tom „lepším“ případě. Profesionalita zkrátka nepatří k jeho silným stránkám, což u rockových hvězd zas nebývá tak úplně neobvyklé. 

Nicméně pražskému koncertu patří čestná výjimka. I když nebyl po fyzické stránce zrovna ve formě a chvílemi na něm byla patrná snadno pochopitelná únava, snahu mu tentokrát opravdu upřít nelze. A ač se jeho vystoupení obešlo bez nějakých pompézních efektů či šokujících kontroverzí hodných jeho formátu a k dokonalosti mu určitě mnohé chybělo, návštěvníci mohli být spokojeni. A jak se zdálo z jejich reakcí, když za zpěvu Johnnyho Cashe opuštěli sál, tak také byli. 

Kdo si koncert nechal přece jen ujít nebo se na něj zkrátka jen nedostal, může si čas zpříjemnit třeba zhlédnutím jeho nového klipu ke skladbě Kill4me, ve které opět účinkuje jeho kamarád Johnny Depp, který se tentokrát představí jako obscénní voyer.

 

Obsah je vhodný pro uživatele 18+

Marilyn Manson, Tipsport Aréna 19. listopadu 2017
Setlist: Revelation #12, This Is the New Shit, Disposable Teens, mOBSCENE, Kill4Me, Deep Six, The Dope Show, 1°, Sweet Dreams (Are Made of This), Tourniquet, We Know Where You Fucking Live, Say10, The Beautiful People, Cruci-Fiction in Space

Profil

Marilyn Manson

Marilyn Manson je americká hudební skupina z kalifornského Hollywoodu. V roce 1989 ji založil zpěvák Brian Hugh Warner (Marilyn Manson) a kytarista Scott Putesky (Daisy Berkowitz) pod názvem Marilyn Manson and the Spooky Kids. Později byl název skupiny zkrácen na Marilyn Manson. Hrají hudební styl, který může být popisován jako neo-glam rock nebo industriální metal. Jejich název demonstruje prolínání dobra a zla. Kombinují zde jména hollywoodské celebrity Marilyn Monroe a masového vraha Charlese Mansona.

Současní členové:
Marilyn Manson (Brian Warner) – zpěv
Tyler Bates – elektrická kytara (2014–2015, 2016–současnost)
Paul Wiley – elektrická kytara pro tour
Gil Sharone – bubeník
Juan Alderete – baskytarista pro tour

Diskografie: 
1994: Portrait of an American Family
1995: Smells Like Children (EP)
1996: Antichrist Superstar
1997: Remix & Repent (EP)
1998: Mechanical Animals
1999: The Last Tour on Earth (živě)
2000: Holy Wood (in the Shadow of the Valley of Death)
2003: The Golden Age of Grotesque
2004: Lest We Forget
2007: Eat me, Drink me
2009: The High End of Low
2012: Born Villain
2015: The Pale Emperor
2017: Heaven Upside Down

zdroj: Wikipedia