Lupičům v nesnázích v Ostravě nepomůžou. Spíš je baví

Nové ostravské Divadlo Mír uvádí během krátké doby své existence už třetí komedii a plní tak, co si předsevzalo: hrát divácky přitažlivý repertoár ve tvůrčím pojetí. Francouzská hra Mátový nebo citron aneb Lupič v nesnázích je blízká i ostravskému souboru – pojednává totiž o divadle.

Video Události v kultuře
video

Divadlo Mír baví Lupičem v nesnázích

Herci a tvůrci Divadla Mír tak na jevišti zažívají, co by ve skutečnosti zažili neradi. Do premiéry chybí tři dny a režisérce vše přerůstá pres hlavu. Slavnostní premiéra se proto změní v jednu velkou kalamitu. „Francouzský humor má esprit. Je to bystré, inteligentní, je poznat, že tu hru psali herci,“ podotýká režisér ostravského nastudování Janusz Klimsza. 

Režisérka ve hře například požaduje, aby ztvárnění role bylo víc hranaté, kulaté nebo aluminiové. Podle herečky Lady Bělaškové nejsou takové požadavky zas tak daleko od pravdy. „Ten humor je vlastně pravdivý, protože všechno, co se stává ve hře, se stává i nám na jevišti nebo na zkouškách. Akorát tady je vše více nahuštěno,“ poznamenává.

Komedie se špatným koncem

Komediálním talentem překvapuje i student Janáčkovy konzervatoře Robin Ferro. Hraje začínajícího protekčního herce. Aby nemotorně ale opravdu vypadal, strávil na zkouškách mnoho hodin pilováním gagů. „S Julienem se hodně ztotožňuju,“ přiznává Ferro, „protože toho, stejně jako já, nemá ještě moc za sebou. Je to takový chudák.“

Lupiče v nesnázích napsali francouzští autoři původně pro amatérské divadlo. Po letech se z ní ale ve Francii stala komedie roku. A to přesto, že ačkoliv jde o komedii, skončí špatně.