Brutální neznamená špatný, upozorňuje architektonický průvodce Prahou

Architektura z dob socialismu není vždycky špatná architektura, snaží se upozornit projekt Brutální Praha. Nově i v podobě příručky mapuje přes dvě stovky pražských staveb postavených ve stylu socialistického realismu, brutalismu nebo postmoderny. Dostupná je také na internetu.

Stavby zahrnuté v průvodci vznikly mezi lety 1948 až 1989 a podle autorů často trpí nálepkou „socialistické“. Přitom jsou příkladem kvalitní architektury. Platí to například pro halu hlavního nádraží, která vznikla v sedmdesátých letech ve stylu brutalismu. Dodnes se dochovala spousta původních detailů, mimo jiné dlažba poskládaná do pruhů, které slouží jako navigace pro cestující.

3 minuty
Reportáž: Brutální Praha provádí kvalitními stavbami socialismu
Zdroj: ČT24

„Typické pro brutalistní architekturu jsou přiznané nosné konstrukční prvky na fasádě. Na hlavním nádraží můžeme vidět obrovský nosník, který nese celou tíhu magistrály,“ upozornila na architektonickou zajímavost spoluautorka průvodce Pavlína Karbanová Krásná.

Bruselský styl zase reprezentuje Parkhotel poblíž Stromovky z konce šedesátých let. Jeden z prvních mezinárodních hotelů s prosklenou fasádou a vzdušnými a minimalistickými interiéry byl ve své době považován za vrchol luxusu. Vedle hostů si ho oblíbili i filmaři, natáčel se zde například seriál Arabela. 

V devadesátých letech interiéry prošly přestavbou – do původního stavu je vrátila až nákladná rekonstrukce v roce 2015. „V tomto stavu by tato stavba měla potenciál být kulturní památkou, nicméně nový majitel prohlásil, že mu interiéry nevyhovují, a chystá se je znovu zrekonstruovat v jiné podobě,“ uvedla historička architektury a spolupracovnice projektu Veronika Vicherková. 

O památkové ochraně se mluví také v souvislosti s komplexem Transgas. Soukromý investor ho chce zbourat a postavit místo něj budovy s parkovišti. Ministerstvo kultury loni odmítlo budovy ze sedmdesátých let za památku prohlásit, šéf resortu Daniel Herman ale na jaře začal rozhodnutí svých úředníků přezkoumávat. V současné době stále běží správní řízení, a je tak možné, že o památkové ochraně už bude rozhodovat nový ministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
včera v 16:56

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...