Šampaňské na rozloučenou. Přátelé a kolegové vzpomínali na Květu Fialovou

Rodina, přátelé, kolegové z branže i fanoušci se ve čtvrtek v pražském Divadle ABC naposledy rozloučili s Květou Fialovou. Herečka, oceňovaná jako dáma s nadhledem a pokorou, zemřela minulý týden po dlouhé nemoci ve věku 88 let. Na jevišti Divadla ABC se objevila před 59 lety, kdy tu v angažmá u Jana Wericha vystoupila poprvé. Přítomní se podle přání zesnulé rozloučili také sklenkou šampaňského.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Poslední rozloučení s Květou Fialovou

V čestné stráži u katafalku s rakví se střídali hlavně herci. Obklopovaly ho věnce od prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra kultury Daniela Hermana, generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, Karla Gotta s rodinou, nadace Život umělce či divadel z Mostu, Českého Těšína, Mladé Boleslavi, Divadla na Vinohradech. Rakev ze světlého dřeva zdobila kytice slunečnic.

Konec jedné éry

Tvorbu Květy Fialové připomněly projekce fotografií, zvukových i obrazových záznamů. V některých se objevila i ona sama jako okouzlující a usměvavá dáma, známá svým pozitivním přístupem k životu.

Video Studio ČT24
video

Rodina i kolegové se rozloučili s Květou Fialovou

Za velkou osobnost a významnou herečku, s níž odchází jedna velká éra Městských divadel pražských, označil zesnulou jejich ředitel Ondřej Zajíc. „Za všech okolností byla sama sebou, což nebylo vždy snadné,“ zdůraznil.

Z jeviště promluvila také herečka Naďa Konvalinková. Květě Fialové prý slíbila, že nebude smutnit; a tak jí každý den zapálí svíčku a poctivě jí připíjí šampaňským. Přítomné rozesmála několika vzpomínkami a poděkovala jí za 50 let nádherného přátelství. „Věřím, že se sejdeš se svými blízkými a že ti pan Werich opět nabídne angažmá,“ dodala.

„Byla jsi pro mě legenda. Od dětství jsem tě obdivovala ve filmech a v inscenacích,“ přiznala herečka Dana Batulková. Ke katafalku přinesla pro Fialovou jakousi nemocniční „kápézetku“ s papučkami, kartáčkem na zuby, pastou a časopis National Geographic.

O natáčení televizního cyklu Magické hory, v němž s Květou Fialovou putoval za pamětí a tajemstvím českých kultovních vrchů, hovořil geolog a popularizátor vědy Václav Cílek.

„Tak mě tady, Květo, máš,“ oslovil ji herec Petr Nárožný a společnými historkami pobavil přítomné. Dlouhá léta s ní totiž hrál v zájezdových inscenacích, při kterých se prý moc nasmáli. „Květa nikdy nenaříkala, nikdy neskuhrala. Byla vždycky dobře vyladěná,“ podotkl.

Ze záznamu promluvil i Havel

Během pietního obřadu zazněla v podání Zuzany Kainarové píseň Smutná neděle. Zakončen byl pak Náměští od Jaroslava Hutky, oblíbenou písničkou zesnulé, ve které se zpívá o potřebě člověčí víry, usměvavé tváře, pravdomluvného slova či lidské svobody.

Mezi zvukovými a obrazovými ukázkami byla i píseň Když v báru houstne dým z filmové parodie Limonádový Joe či dialog z inscenace Harold a Maude z divadla v Uherském Hradišti. Václav Havel, který byl jednou hostem její benefice Fialové Květy štěstí v divadle Rokoko, ve zvukovém záznamu hovořil o tom, jak ji potkal koncem 50. let v Divadle ABC. „Já byl kulisák, ona herečka a ještě s několika dalšími jsme založili spolek, který by se dal dnes označit za nezávislou iniciativu,“ řekl.

Poslední oponu Květy Fialové doprovázel potlesk vestoje zcela zaplněného hlediště. Na přítomné pak podle jejího přání čekala sklenka sektu.