Cena Miese van der Rohe 2017

Evropská Cena Miese van der Rohe vyzdvihla kolektivní bydlení 21. století

Ocenění EU za současnou architekturu, pojmenované po slavném německém architektovi Miesovi van der Rohe, obdržel projekt kolektivního bydlení v Amsterdamu. Poprvé v historii soutěže se vítězem nestala novostavba, ale obnova stávajícího objektu. Cena pro začínající architekty byla udělena bruselskému projektu příměstského bydlení. Vítězové byli oznámeni v pátek 12. května, ceny budou slavnostně předány v Barceloně 26. května.

Vítězný projekt mezinárodní porotu nadchl svým inovativním přístupem k renovaci jednoho z největších bytových objektů v Nizozemsku s názvem Kleiburg. Komplex s pětistovkou bytů byl zachráněn před demolicí a přeměněn v tzv. Klusflat, tedy způsob bydlení, kdy si nájemci renovují či upravují své bytové jednotky sami.

DeFlat Kleiburg přímo reaguje na současné řešení krize ohledně bydlení v evropských městech, kdy je až příliš často jedinou snahou rok od roku budovat více domácností. (…) Revitalizace stávající zástavby a mnohdy i její radikální transformace je přitom stejně důležitá jako experimentování s novým tvaroslovím a dosud nevyzkoušenými technologiemi či materiály,“ ocenil předseda poroty, britský historik architektury Stephen Bates.

Architekty projektu byla studia NL Architects a XVW architectuur. První z nich už v roce 2005 získalo cenu pro začínající architekty za BasketBar v Utrechtu. Letošními laureáty se stal ateliér MSA za projekt pěti bytových jednotek v Bruselu. Veřejná investice podle porotců ukazuje novátorský přístup k péči o příměstské oblasti.

Cena Miese van der Rohe 2017 - cena pro začínající architekty
Zdroj: Mies van der Rohe Award 2017

Vítězové soutěže, která se koná od roku 1988, byli vybráni z celkového počtu 355 nominací z členských států Evropské unie (připomeňte si české nominace ve fotogalerii). V posledním kole se rozhodovalo mezi pěticí finalistů.