Nejsem jen pro děti, vzkazuje Anifilm. Nově rozdá ceny za počítačové hry

Složit poctu Jiřímu Šalamounovi, který dal podobu Maxipsu Fíkovi, a zároveň ukázat, že animovaný film není jen pro děti. To jsou cíle festivalu Anifilm, který v úterý začíná v Třeboni. Přehlídku, jež potrvá do neděle sedmého května, letos rozšíří třeba soutěž počítačových her.

Video Události v kultuře
video

Anifilm složí poctu Jiřímu Šalamounovi

„Doprovodný program letošního Anifilmu se zaměří na neobvyklé materiály a animaci, na tvorbu z Itálie a Jižní Koreje a složí poctu výtvarníkovi Jiřímu Šalamounovi. Opět představíme filmy nominované na evropskou cenu Cartoon d'Or 2016 a dětem je určen tradiční program Animo včetně nejnovějších večerníčků,“ láká diváky mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Nesmazatelný Maxipes

Tvorba Jiřího Šalamouna v oblasti animovaného filmu není obsáhlá, ovšem díky postavě Maxipsa Fíka se nesmazatelně zapsal do dějin české animace. Obliba Maxipsa Fíka je dodnes obrovská, v nedávné divácké anketě se mezi padesáti Večerníčky umístil na pátém místě. Jako výtvarník Šalamoun spolupracoval na šesti samostatných krátkých filmech většinou pro dospělé diváky. Pozoruhodná je třeba jeho spolupráce s Jiřím Brdečkou (Láááska) nebo s Václavem Merglem (Sestřeničky).

Video Studio 6
video

Program festivalu Anifilm

Program festivalu Anifilm

Začíná festival Anifilm

V rámci pocty Jiřímu Šalamounovi Anifilm uvede všechny jeho filmy a na výstavě připomene také Šalamounovy výrazné zásahy do hraných filmů v podobě titulků, sekvencí nebo plakátů.

Oscarový Adam Elliot: Odvahu mi dodaly filmy Jana Švankmajera

Mezi hosty festivalu bude například Stéphane Aubier, držitel dvou cen César za celovečerní filmy Panika v městečku a O myšce a medvědovi. Dalším vzácným hostem bude australský režisér a animátor Adam Elliot, držitel Oscara za krátký animovaný film Harvey Krumpet a režisér celovečerního filmu Mary a Max, který je inspirován také českým filmem.

Adam Elliot má totiž k české animaci velmi osobní vztah: „Z umění mě nejvíce ovlivnila klasická literatura a vždy mě lákaly především temnější příběhy. Vzhledem k tomu asi nepřekvapí, že mým nejoblíbenějším stop-motion animátorem byl odjakživa Jan Švankmajer. To, že ve svých dílech zkoumá složitá a náročná témata, mi v mnoha směrech dodalo sebevědomí, odvahu a odhodlání zaměřit svou tvorbu na stop-motion filmy, které jsou jednoduše řečeno jiné.“

O cenu soutěží Lichožrouti

Filmové novinky se na Anifilmu představí zejména v mezinárodních soutěžích v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů. V kategorii celovečerních filmů pro dospělé se představí pět filmů. Patří mezi ně osudy dvojice Ethel a Ernest, které podle předlohy Raymonda Briggse natočil anglický režisér Roger Mainwood. Nostalgickou atmosféru nabídne film Laguionieho Louise na pobřeží Jeana-Francoise Laguionieho. Za dalším soutěžním snímkem Červená želva stojí nizozemský režisér Michael Dudok de Wit.

Další celovečerní snímky pocházejí z USA. Prvním je satirické drama Jak se mi potopila střední škola režiséra Dashe Shawa, který ho natočil podle svého komiksu. O současné Americe pak drsnějším způsobem vypovídá Nerdland režiséra Chrise Prynoskiho.

Do soutěžní kategorie „Celovečerní filmy pro děti“ se mimo jiné probojoval český film Lichožrouti režisérky Galiny Miklínové podle knihy Pavla Šruta. Z Francie přicestuje adaptace pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou od Sébastiena Laudenbacha. Pro nejmenší diváky je určen snímek Molly Monster režiséra a výtvarníka Teda Siegera.

Čtveřici filmů pro děti doplňuje švýcarsko-francouzský Můj život Cukety od režiséra Clauda Barrase, který již získal cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film a byl nominován na Oscara.

Krátkometrážních filmů bude letos v pěti pásmech soutěžit 35, filmů od studentů se soutěže zúčastní 44. Novinkou je mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her, kdy porotci budou hodnotit herní tvorbu v kategoriích Výtvarný počin a Hra pro děti a mládež.

Zájemci o animovanou tvorbu v programu najdou odborné i zábavné workshopy, animační dílny, herny, semináře, výstavy, prezentace i půlnoční projekce a budou moci vstoupit do vlastní virtuální reality.