Karel Roden - nejlepší herec v hlavní roli (za film Masaryk)

Jan Masaryk nebyl jen lev salonů, ale i Český lev. Získal rekordních 12 cen

Český lev zůstal doma. Navzdory poměrně vysokému počtu nominovaných zahraničních herců a tvůrců se ve 24. ročníku výročních filmových cen až na dvě výjimky držel snímku o Janu Masarykovi. Drama Masaryk získalo dvanáct sošek, a stalo se tak rekordmanem v historii ocenění. Pouze ženské herecké kategorie si zabrala Já, Olga Hepnarová. Bez povšimnutí naopak zůstal taktéž historický film Anthropoid - přestože měl 12 nominací, jeho název z pódia nezazněl ani jednou.

 

Masaryk je třetím celovečerním filmem Julia Ševčíka (v kinech se naposledy představil před osmi lety noirem inspirovaným thrillerem Normal). Titul, který vznikl v koprodukci České televize, měl premiéru už o Vánocích, diváci jej v biografech ale uvidí až od 9. března.

Příběh, věnovaný osudům diplomata a pozdějšího ministra zahraničí, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou. Masaryk v americkém psychiatrickém ústavu vzpomíná na svůj tehdejší život: zběsilé večírky i obtížné poslání politika a vyrovnávání se se stínem svého otce.

„Nej“ v tomto snímku byly také kamera (Martin Štrba), masky (Lukáš Král), scénografie (Milan Býček), hudba (Michal Lorenc, Kryštof Marek), kostýmy (Katarína Štrbová Bieliková), střih (Marek Opatrný) a zvuk (Viktor Ekrt, Pavel Rejholec).

Video Trailer filmu Masaryk
video

Trailer k filmu Masaryk

Jana Masaryka na filmovém plátně ztvárnil Karel Roden a podle akademie předvedl herecký výkon hodný Lva (nominován byl v kategorii „herec v hlavní roli“ i za sociální drama Nikdy nejsme sami). Masaryk také dopomohl ke lví sošce jednomu z největších smolařů v historii nominací - Oldřichu Kaiserovi. Nominován byl v předchozích ročnících celkem pětkrát, úspěch mu přinesla teprve role prezidenta Edvarda Beneše.

Film Masaryk

Oldřich Kaiser o svém prvním Lvovi za film Masaryk

„No to trvalo. Když to je přes prezidenta, tak to všechno jde.“

Oldřich Kaiser o svém prvním Lvovi za film Masaryk

Ostrouhaly tak mimo jiné zahraniční hvězdy Cillian Murphy a Jamie Dornan (atentátníci Gabčík a Kubiš v britsko-českém snímku o operaci Anthropoid). Masarykovo vítězné tažení dokázaly narušit pouze herečky. Svého třetího „vedlejšího“ Lva získala Klára Melíšková, matka masové vražedkyně v černobílém dramatu Já, Olga Hepnarová. Titulní roli v tomto celovečerním debutu Tomáše Weinreba a Petra Kazdy velmi přesvědčivě zvládla polská herečka Michalina Olszanská - a zaujala i Českého lva.

„Děkuji všem svým aspíkům,“ vyřizoval při přebírání ceny za nejlepší dokumentární snímek Miroslav Janek. Hlavními postavami jeho Normálního autistického filmu jsou děti s Aspergerovým syndromem. Za zdokumentování jejich příběhů obdržel už Cenu české filmové kritiky. A Lva také nepřebíral poprvé - zaujal už portréty prvního českého prezidenta a jeho první manželky: Občan Havel (spoluautorem byl Pavel Koutecký) a Olga a dokumentem k padesátinám festivalu v Karlových Varech Filmová lázeň.

Video Trailer - Normální autistický film
video

Trailer: Normální autistický film

Televizní Lvi: Pustina a Zločin v Polné

Podruhé akademie oceňovala také televizní počiny. Pustina televize HBO rozhodně není pustá, podle hlasujících má co nabídnout, proto toto sociálně-kriminální drama ze severočeské osady označili za nejlepší dramatický seriál. Podle scénáře Štěpána Hulíka ho natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis.

V kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie zvítězil českotelevizní Zločin v Polné. Režisér Viktor Polesný a scenárista Václav Šašek se vrátili na přelom 19. a 20. století k vraždě, z níž byl obviněn židovský vandrák Leopold Hilsner. Snímek je „vzdáleným příbuzným“ vítězného Masaryka - Karel Roden si v něm totiž Masaryka také zahrál, ovšem T.G.M.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převzali Eva Zaoralová a Jiří Bartoška, kteří jsou spojeni s novodobou historií filmového festivalu v Karlových Varech.

 • nejlepší film - Masaryk (režie: Julius Ševčík)
 • nejlepší herec v hlavní roli - Karel Roden (Masaryk)
 • nejlepší herečka v hlavní roli - Michalina Olszanská (Já, Olga Hepnarová)
 • nejlepší herec ve vedlejší roli - Oldřich Kaiser (Beneš)
 • nejlepší herečka ve vedlejší roli - Klára Melíšková (Já, Olga Hepnarová) 
 • nejlepší režie - Julius Ševčík (Masaryk)
 • nejlepší scénář - Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík (Masaryk)
 • nejlepší kamera - Martin Štrba (Masaryk)
 • nejlepší střih - Marek Opatrný (Masaryk)
 • nejlepší zvuk - Viktor Ekrt, Pavel Rejholec (Masaryk)
 • nejlepší hudba - Michal Lorenc, Kryštof Marek (Masaryk)
 • nejlepší scénografie - Milan Býček (Masaryk)
 • nejlepší kostýmy - Katarína Štrbová Bieliková (Masaryk)
 • nejlepší masky - Lukáš Král (Masaryk)
 • nejlepší dokument - Normální autistický film (režie: Miroslav Janek)
 • nejlepší studentský film - Kyjev Moskva (režie: Anna Lyubynetska)
 • nejlepší televizní film nebo minisérie - Zločin v Polné (Česká televize)
 • nejlepší dramatický televizní seriál - Pustina (HBO)
Video 24. Český lev
video

ZÁZNAM: Předávání cen Český lev za rok 2016