Metropolitní muzeum uvolnilo statisíce obrazů on-line a zdarma

Milovníci umění z celého světa se mohou radovat. Metropolitní muzeum umění v New Yorku zaplavuje internet klasickými díly ze svých sbírek. Celkově uvolňuje 375 tisíc reprodukcí uměleckých děl, jejichž autorská práva nejsou chráněna, pro volné prohlížení na webu a neomezené použití ve spolupráci s projektem Wikimedia.

Vincent Van Gogh / Pšeničné pole s cypřiši
Zdroj: The Metropolitan Museum of Art

Zájemci si mohou prohlížet sbírky přímo na webu Metropolitního muzea nebo prostřednictvím vyhledávání na Creative Commons. Vybrané obrazy, které jsou označeny jako „public domain“, pak mohou stahovat a používat pro nejrůznější účely, například školní projekty.

„Rozšířený přístup k muzejním sbírkám a informacím slouží zájmům a potřebám našeho publika jednadvacátého století tím, že nabízí nové zdroje pro tvořivost, znalosti a nápady. Děkujeme organizaci Creative Commons, mezinárodnímu vůdci na poli otevřeného přístupu a autorských práv, že je v tomto úsilí naším partnerem,“ uvedl ve svém vyjádření ředitel Metropolitního muzea Thomas Campbell.

Muzeum zároveň spolupracuje s projekty Creative Commons, Wikimedia, Artstor, Digital Public Library of America, Art Resource nebo Pinterest, aby mohlo novou iniciativu široce propagovat.