Soubor 420PEOPLE už deset let tančí s celým světem

Taneční soubor 420PEOPLE slaví desáté narozeniny. První slavnostní večer odtančili v pražském Národním divadle ve středu, druhé narozeninové představení se koná ve čtvrtek. Na Nové scéně spolu se zakladateli souboru, choreografy a tanečníky Natašou Novotnou a Václavem Kunešem vystupuje řada hostů.

Soubor 420PEOPLE vznikl na přelomu let 2006 a 2007. Nápad se však objevil už o deset let dříve v hlavách Václava Kuneše a Nataši Novotné při společném angažmá v prestižním souboru tanečního divadla Nederlands Dans Theater českého choreografa Jiřího Kyliána.

Improvizace a dialog

„Ve formě mladického snu jsme si vysnili, že až budeme staří, tak se vrátíme domů. A budeme se snažit doma dělat to, co jsme se venku naučili, protože to pro nás bylo dost inspirativní,“ říká Nataša Novotná.

Video Události v kultuře
video

Soubor 420PEOPLE tančí už deset let

Už v první sezoně Václav Kuneš vytvořil pro 420PEOPLE choreografii Small Hour, která slavila úspěch na domácí i evropské scéně. Ze začátku soubor tančil pouze tři až čtyři představení ročně, dnes jich má kolem padesáti. Po deset let se snaží přivádět na jeviště slovník současného tance, improvizaci jako součást tvorby a dialog s divákem.

„Strašně rád vzpomínám na představení Máj. Možná také proto, že to není vyloženě taneční představení. Je tam text, je to o Máji, je to režírované. Jinak se vyjadřujeme samozřejmě jenom pohybem, ale tohle je takový hezký bonbonek,“ uvažuje Václav Kuneš.

420 je volací znak země

Název souboru 420PEOPLE odkazuje na volací znak země. Prý proto, že i když spolupracují s umělci z celého světa, mělo by být poznat, odkud soubor pochází. Kromě autorské tvorby Kuneše a Novotné soubor staví na spolupráci se světovými jmény choreografické scény, mezi něž patří Jiří Kylián, Anna Van den Broeková nebo Jo Strømgren.

Proslulý choreograf Ohad Naharin připravil pro 420PEOPLE inscenaci Bolero, kterou skupina ve světové premiéře uvedla roku 2008. Nataša Novotná Bolero tančí také během narozeninového večera. Průřez tvorbou doplní sólo Václava Kuneše v Double You od Jiřího Kyliána. Během večera vystoupí také DekkaDancers, Laterna magika, Cirk LaPutyka, Please the Trees, Chantal Poullain nebo Ondřej Anděra.

Oslavy výročí budou pokračovat celý rok. V červnu soubor vystoupí na festivalu Tanec Praha s novým představením, které připravil světoznámý belgický choreograf Sidi Larbi Cherkaoui.