Kniha Marvel prozrazuje, co fanoušci neměli vědět o komiksovém zázraku

Kniha Marvel s podtitulem Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku vypráví příběh nakladatelství, ze kterého vzešli Spiderman, Avengers nebo Fantastická čtyřka. Sleduje mediální kolos od skromných začátků až po ovládnutí Hollywoodu. Publikace, která ve světě popkultury způsobila senzaci, nyní vychází také česky.

Kniha Marvel rozhodně není oslavou komiksového impéria. Naopak, nebojí se kritiky a leckomu vezme iluze o červenobílém logu. Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku, autor zjistil od scenáristů a výtvarníků a rozepsal na téměř 500 stranách. Kniha má potenciál nadchnout i čtenáře, kteří doma nemají kostým Kapitána Ameriky ani Thorovo kladivo.

„Komerční úspěch je pěkná věc, ale někdy vás přinutí dělat ošklivé věci“

„Je to příběh o jednom americkém nebo hollywoodském snu, příběh o tom, jak vypadá popkulturní továrna na sny,“ říká historik a teoretik komiksu Pavel Kořínek. Jenže autor knihy Sean Howe ukazuje Marvel jako firmu, kde se sny nejen plní, ale také drtí na korporátní prach. Například ukazuje, jak se Stan Lee stal tváří Marvelu, zatímco Jack Kirby, který má podle mnohých větší zásluhy, upadl v zapomnění.

Video Události v kultuře
video

Příběh komiksového zázraku Marvel vychází česky

„Stan Lee rozhodně byl u všeho důležitého, co se v Marvelu stalo, jenže zdá se, že leckdy u toho byl třeba jenom tak, že někomu delegoval úkol a pak to spolupodepsal. Naopak Jack Kirby byl geniální výtvarník, jehož práce je dodnes považována za nepřekonanou,“ upozorňuje Pavel Kořínek. Kniha ukazuje, že mnozí původní tvůrci kultovních superhrdinů často skončili bez podílu na zisku z reklamních předmětů, figurek nebo videoher.

Podle českého nakladatele kniha vypráví „příběh o proměně kreslených superhrdinů ve figurky, reklamní předměty, videohry, televizní seriály a velkorozpočtové filmy. Příběh o budování značky i kultu osobnosti. Příběh o tom, že komerční úspěch je pěkná věc, ale někdy vás přinutí dělat dost ošklivé věci nejlepším kamarádům.“

Autor Sean Howe je americký publicista a kritik, který se komiksu dlouhodobě věnuje. Jeho články se objevily v Entertainment Weekly, The Los Angeles Times, Spin, The Village Voice, The New York Observer nebo The Economist. Vydání knihy Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku mu přineslo prestižní Cenu Willa Eisnera i místo na seznamu lidí, kteří už nikdy nemají volat Stanovi Leemu. České vydání připravila Paseka, z angličtiny knihu přeložil Richard Podaný.