Vlasta a Markéta Prachatické poprvé společně vystavují

3 minuty
Společná výstava Vlasty a Markéty Prachatických
Zdroj: ČT24

Obě rády pracují s detailem. Jedna v sochařských portrétech, druhá v knižní ilustraci. Společnou výstavu matky a dcery - Vlasty a Markéty Prachatických - instaloval do pražské Galerie 1. patro další člen rodiny: manžel, otec a světově uznávaný umělec Stanislav Kolíbal.

Vlasta Prachatická se ve své tvorbě zaměřila na sochařský portrét. Při práci s hlínou do hloubky prozkoumává lidskou tvář, její výraz a charakter. „Každá hlava je nějakým způsobem zajímavá, všechny vyjadřují psychologii dotyčného člověka. Výraz obličeje promlouvá o mnohém, co ten člověk zažil,“ domnívá se.  

Pro Národní divadlo v Praze vytvořila portrét Bohuslava Martinů, pro pražskou Městskou knihovnu pamětní desku Vincence Kramáře, pro park v Jaroměři zase portrét Josefa Šímy. Své hlavy má rozeseté po Česku, ale třeba i ve Vídni.

Dcera Markéta se ve své tvorbě vydala cestou knižní ilustrace, i tak ale mají jejich práce něco společného - zájem o detail. Věnuje se převážně dětským knihám, ilustrovala ale i Kralickou Bibli nebo Kafkovu proměnu.

Za komunismu sice nesměla studovat, ale i jako samouk vyhrála řadu významných knižních cen. Tou zásadní bylo ocenění v roce 1984 za ilustrace ke Carrollově Alence v říši divů. Díky ceně se dostala i k ilustrování zahraničních titulů. Nakonec vystudovala až po roce 1989 na Camberwell College of Arts v Londýně.  

Své práce vystavují Vlasta a Markéta Prachatických společně vůbec poprvé. Pod názvem Portréty a kresby jsou v Galerii 1. patro k vidění do konce října.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 2 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
včera v 09:00

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...