Kresbou až do mystického prostoru vtáhne diváky výstava v MeetFactory

Od kresby do prostoru posouvají svá díla Anežka Hošková a norský výtvarník Anders Grønlien v pražské MeetFactory. V projektu s názvem Spirit World Rising si pohrávají s nejrůznějšími symboly i médii. „Cílem výstavy bylo vytvořit jakousi magickou atmosféru,“ řekla Hošková.

Video Události v kultuře
video

Kresbou až do mystického prostoru vtáhne diváky výstava v MeetFactory

Místně specifická instalace Spirit World Rising představuje rituální scénu, která sestává z vizuální databáze Anežky Hoškové a Anderse Grønliena, těchto sběratelů symbolů a duchovně nabitých motivů. Jde o gesamtkunstwerk spojující dva umělce a různá média – instalaci, sochu, hudbu, performanci, dokumentaci. Ale ještě víc jde o spojení prostoru a času, formy a smyslu, života a hmoty nebo vědomí a nevědomí.

Anežka Hošková je představitelkou mystické asociační malby a kresby a postinternetové estetiky. Její psychedelicky vyznívající kompozice jsou často výsledkem propojování mystické a náboženské symboliky, expresivního výrazu a zřetelně redukovaného malířského rukopisu. Je spoluzakladatelkou a aktivní členkou kolektivu A.M.180.

Anders Grønlien často propojuje a nově interpretuje vybrané prvky z dějin umění, kinematografie, mytologie, okultismu, folklóru, archeologie či science fiction. Nové ztvárnění těchto motivů nachází v místně specifických instalacích, nabitých nečekanou narativní zkušeností a novými interpretacemi vizuální kultury a symboliky.