Anabáze Petra Nikolaeva: Legie jsou největší kapitola české armády

Ovládli transsibiřskou magistrálu a jejich hrdinství obdivoval celý svět. Zhruba 60 tisíc československých legionářů se v roce 1917 zasloužilo o jednu z nejvýraznějších kapitol českých dějin. Přesto se o nich prý málo ví. Změnit to chce režisér Petr Nikolaev, který chystá o legionářích hraný velkofilm. Už nyní má však premiéru hodinový dokument s názvem Anabáze, který příští týden odvysílá také Česká televize.

Video Studio 6
video

Petr Nikolaev: Legie jsou největší kapitola české armády

Osudy legionářů jsou filmařsky téměř nepopsaný list. Už tento fakt láká režiséra Petra Nikolaeva, který se o historická témata dlouhodobě zajímá. Jeho dědeček byl navíc legionář (byť ne v Rusku), popravený za heydrichiády.

„Chceme nejen připomenout hrdinství lidí, kteří před sto lety nasazovali životy, ale chtěli bychom pozvednout národní hrdost a sebevědomí, protože jde o nejslavnější vojenskou kapitolu v moderní historii Československa a České republiky,“ vysvětluje Nikolaev.

Filmařům se podařilo shromáždit zhruba 70 procent rozpočtu, snímek s pracovním názvem Legionáři – sibiřská anabáze vzniká mimo jiné s přispěním České televize. Natáčení začne letos.

„Koncem roku bychom chtěli předtočit zimu, pokud bude nějaký sníh. Nebudeme ale točit v Rusku, protože tamní atmosféra není tomuto tématu nakloněná, dodnes se o nás hovoří jako o Běločeších a nepřátelích,“ říká Nikolaev. „Pochopil jsem, že bude lepší obrátit se na státy, které patří do Evropské unie, jako pobaltské státy a Polsko, které tomu tématu budou lépe rozumět,“ dodává režisér.

V Čeljabinsku štáb zadržela ruská policie

Jako „vedlejší“ výsledek přípravy legionářského velkofilmu zatím vznikl hodinový dokument Anabáze. Zachycuje putování režiséra Nikolaeva a producenta Jiřího Průši po stopách legionářů. Filmaři projeli slavnou Transsibiřskou magistrálu, již legionáři v roce 1918 ovládli, a tím dopomohli k rychlejšímu konci války. Při natáčení v Čeljabinsku štáb zadržela ruská policie kvůli nepovoleným záběrům jedoucího vlaku.

Video Upoutávka - Anabáze
video

Upoutávka / Anabáze

Upoutávka / Anabáze

Petr Nikolaev putoval po stopách legionářů

„Pro nás bylo důležité poznat ta místa a zvážit, jestli by se tam dalo natáčet,“ vysvětluje Nikolaev. Během cesty mimo jiné mapovali historické legionářské památníky. „Komunistický režim to nerad viděl, takže pomníky, které tam byly, tak kromě Vladivostoku zmizely. Často to byly pomníky, které nechali postavit samotní Rusové, protože během bolševického teroru pro ně českoslovenští legionáři byli hrdinové.“

Dokument Anabáze odvysílá v pondělí 13. června večer ČT2. Hrané drama tvůrci uvedou do kin v příštím roce, na který připadá stoleté výročí bitvy u Zborova, významné právě zapojením československých jednotek.