Zemřel Zdeněk Mézl, trilobit techniky zvané dřevoryt

V pondělí ve věku jednaosmdesáti let zemřel český grafik a ilustrátor Zdeněk Mézl. Ve své grafické tvorbě se věnoval především dřevorytu, sám sebe označoval za „posledního žijícího trilobita techniky zvané dřevoryt“.

Zdeněk Mézl se narodil 31. října 1934. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vladimíra Pukla a Vladimíra Silovského.

„Napřed práce, potom zábava – to bylo možná to největší, co jsem se naučil od svého profesora na střední škole. Práce osvobozuje, jak známo, čest práci – každé práci, která dobro plodí. Tak snad jsem zlo neplodil,“ říkal.  

Česká televize natočila originální výpověď Zdeňka Mézla o jeho tvorbě. Přehrajte si ji:

53 minut
Výpověď Zdeňka Mézla: Slepá ulička darwinismu
Zdroj: ČT24

Formou dřevorytu ilustroval téměř stovku titulů české i světové beletrie, nejčastěji to byla díla s historickou tématikou. Jako ilustrátor se po svém postupně vypořádal s antickými bájemi, s Jaroslavem Haškem, Ezopovými bajkami i Danteho Peklem.

„Nemyslím si nic hezkého o světě“

Vybíral si autory, kteří mu umožnili ironizující nadsázku. K ní měl blízko i on sám. „Jeho tvorba byla poznamenána osobitým smyslem pro humor, byl milovníkem ironie, sarkasmu i provokace,“ přiblížil Mézlovu originální osobnost někdejší předseda sdružení Hollar Vladimír Suchánek. Galerie Hollar výtvarníkovi uspořádala předloni k osmdesátinám průřezovou výstavu.

Nemyslím si nic hezkého o světě a o lidech. Když trošku, třeba i blbě, znáte dějepis, tak vidíte, že je to pořád dokola o tom samém, jenom v jiných kostýmech, v jiných scénách, ale jinak je to pořád o tom stejném živočišném druhu, který je příšerný, ne že ne.
Zdeněk Mézl

Vedle ilustrací Zdeněk Mézl vytvořil také tři poštovní známky a řadu svébytných grafických listů, obrazů a plastik. V posledních letech svého života se věnoval malbě a keramice. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 11 mminutami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 4 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...