Zemřel Zdeněk Mézl, trilobit techniky zvané dřevoryt

V pondělí ve věku jednaosmdesáti let zemřel český grafik a ilustrátor Zdeněk Mézl. Ve své grafické tvorbě se věnoval především dřevorytu, sám sebe označoval za „posledního žijícího trilobita techniky zvané dřevoryt“.

Zdeněk Mézl
Zdroj: ČTK Autor: Kestner Karel

Zdeněk Mézl se narodil 31. října 1934. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vladimíra Pukla a Vladimíra Silovského.

„Napřed práce, potom zábava – to bylo možná to největší, co jsem se naučil od svého profesora na střední škole. Práce osvobozuje, jak známo, čest práci – každé práci, která dobro plodí. Tak snad jsem zlo neplodil,“ říkal.  

Česká televize natočila originální výpověď Zdeňka Mézla o jeho tvorbě. Přehrajte si ji:

Video Slepá ulička darwinismu
video

Výpověď Zdeňka Mézla: Slepá ulička darwinismu

Formou dřevorytu ilustroval téměř stovku titulů české i světové beletrie, nejčastěji to byla díla s historickou tématikou. Jako ilustrátor se po svém postupně vypořádal s antickými bájemi, s Jaroslavem Haškem, Ezopovými bajkami i Danteho Peklem.

„Nemyslím si nic hezkého o světě“

Vybíral si autory, kteří mu umožnili ironizující nadsázku. K ní měl blízko i on sám. „Jeho tvorba byla poznamenána osobitým smyslem pro humor, byl milovníkem ironie, sarkasmu i provokace,“ přiblížil Mézlovu originální osobnost někdejší předseda sdružení Hollar Vladimír Suchánek. Galerie Hollar výtvarníkovi uspořádala předloni k osmdesátinám průřezovou výstavu.

„Nemyslím si nic hezkého o světě a o lidech. Když trošku, třeba i blbě, znáte dějepis, tak vidíte, že je to pořád dokola o tom samém, jenom v jiných kostýmech, v jiných scénách, ale jinak je to pořád o tom stejném živočišném druhu, který je příšerný, ne že ne.“

Zdeněk Mézl

Vedle ilustrací Zdeněk Mézl vytvořil také tři poštovní známky a řadu svébytných grafických listů, obrazů a plastik. V posledních letech svého života se věnoval malbě a keramice.