Malováno V červnu, draženo v březnu. Čapkův olej zlomil rekord

Velkoformátový olej V červnu od malíře Josefa Čapka se v pražské aukční síni European Arts podařilo vydražit za 14,1 milionu korun. Výjev z roku 1938, který zobrazuje slunečnou krajinu s oblíbeným autorovým tématem dětského světa, se tak stal nejdráže prodaným Čapkovým obrazem v Česku.

Dosavadní čapkovský rekord držel obraz Děvče v růžových šatech z roku 1916, který v září 2007 našel majitele za dvanáct milionů korun bez aukční přirážky. Olej letní krajiny o rozměrech 51 na 150 centimetrů se vyvolával na devíti milionech a na obraz přihazovalo pět dražitelů.

„Je to nejdražší Čapkův obraz, nejdražší krajina a překonal i loňský nejdražší obraz vůbec,“ řekl ředitel galerie a aukční síně Trnka. „Jsem velmi rád, že publikum dokázalo obraz docenit.“

Syntéza meziválečné ikonografie

Podle znalkyně Čapkovy tvorby Pavly Pečínkové má malba V červnu v souboru malířova odkazu významné postavení, a to nejen pro výjimečný panoramatický formát: „Čapek zde spojil několik klíčových ikonografických prvků, příznačných pro období 30. let.“

Obraz ukazuje jednak dětský svět, který podle ní Čapka fascinoval, hravost a svobodu symbolizovanou motýly či postavu muže související zřejmě s Čapkovou filozofickou prózou Kulhavý poutník z roku 1936.

„Mimořádně důležitá je pak figura sedící ženy, která předjímá leitmotiv Čapkova posledního cyklu olejů, dodatečně nazvaného Touha (1938-1939). Motiv venkovanky symbolicky oblečené v barvách trikolory uplatnil Čapek vzápětí jako alegorii ohrožené vlasti a během několika měsíců jej zopakoval v desítkách variací své jedinečné obrazové litanie,“ uvedla.

Úspěch oboustranných pláten

Obrazy Josefa Čapka se na aukcích prodávají poměrně často, jejich ceny se ale drží níže než například díla Emila Filly, Josefa Šímy nebo Toyen. Mezi nejdražší patří po zmiňovaném Děvčeti v růžových šatech oboustranné plátno Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920, které se vydražilo před pěti lety v Londýně za 13 milionů korun. V únoru 2013 se také v Londýně vydražil dvojobraz Kubistická krajina a Rozjímání za 7,8 milionu korun.

K dražším Čapkovým obrazům patří třeba Král Lear, pocházející z majetku hereckého rodu Vydrů, vydražený v květnu 2012 za 6,3 milionu korun, o rok dříve se Žena s deštníkem prodala za 3,1 milionu.