Poslední soud

Hieronymus Bosch se vrátil domů. Nizozemsko zve na výstavu století

V Nizozemsku začala největší retrospektiva renesančního malíře Hieronyma Bosche. Britský list Guardian ji označuje za jednu z nejdůležitějších výstav století. Muzeum, kde jsou díla vystavena, prodalo už devadesát tisíc vstupenek. Otevření expozice nazvané Vize génia se zúčastnil i nizozemský král Willem-Alexander.

 

V rodišti Hieronyma Bosche, nizozemském městě s-Hertogenbosch, začala unikátní výstava 17 maleb a 19 kreseb předního holandského malíře. Výstava v Het Noordbrabants Museum nazvaná Vize génia představila nově objevená i restaurovaná díla a je největší nizozemskou retrospektivou malíře, od jehož úmrtí uplyne v srpnu 500 let.

Výstava ukazuje nově objevené obrazy

Výstava potrvá do května. Zájem je veliký už teď: vstupenku si s předstihem koupilo podle tiskového prohlášení muzea asi 90 tisíc lidí. Na zahájení dorazil i král Willem-Alexander.

Malému muzeu se podařilo nemožné, když přesvědčilo největší galerie světa, aby zapůjčily obrazy umělce, jemuž se přezdívalo „malíř ďábla“. Návštěvníci uvidí třeba proslulý triptych Fůra sena. Obraz, který patří madridskému muzeu Prado, opustil poprvé po 450 letech Španělsko a vydal se nejprve do Rotterdamu a poté putoval do města, kde umělec žil celý svůj život a jehož zjednodušené jméno (Den Bosch) nesl.

Na výstavě, připravované od roku 2001, je možné zhlédnout obraz Loď bláznů z pařížského Louvru či Lakomcovu smrt z Washingtonu. Patrně nejslavnější dílo, Zahrada pozemských rozkoší, však vystaveno nebude. Návštěvníci naopak uvidí dva nově objevené obrazy, Pekelnou krajinu ze soukromé sbírky a obraz Pokušení svatého Antonína z muzea v americkém Kansasu, který byl přisuzován některému z mistrových žáků.

The Guardian: Boschova retrospektiva je jednou z výstav století

Podle britského listu The Guardian je Boschova retrospektiva v jeho rodišti jednou z nejdůležitějších výstav století. „Není přehnané říct, že v této výstavě Hieronymus Bosch konečně vystoupil ze svých surreálních triptychů a mluví přímo k nám,“ napsal redaktor Jonathan Jones. Boschovy vize připomínající noční můry, plné halucinací a fantastických stvoření, budily po staletí hrůzu a inspirovaly další umělce.

Video Události v kultuře
video

Hieronymus Bosch se vrátil domů

Výstava je počátkem celoročních oslav v tomto středověkém městě v centru Nizozemska, kde se uskuteční také koncerty, další výstavy a různá představení. Na holandskou výstavu v květnu naváže španělské muzeum Prado. Madridská galerie chystá ještě větší prezentaci Boschovy tvorby. V srpnu uplyne 500 let od smrti slavného umělce.