Morricone zahájil v Praze světové turné. Získá na šestý pokus Oscara?

První zastávkou na světovém turné Ennia Morriconeho je Praha. Program složil 87letý skladatel ze svých nejznámějších melodií - například z filmů Tenkrát na západě nebo Hodný, zlý a ošklivý. Zařadil i hudbu z nejnovějšího snímku Quentina Tarantina Osm hrozných, za niž má šestou oscarovou nominaci.

Ennio Morricone
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Tříhodinový výběr ze 600 skladeb složených za 60 let hraje pod Morriconeho taktovkou Český národní symfonický orchestr (ČNSO). „Je to opravdu vynikající orchestr, přesvědčivý. Vybudoval jsem si k němu silný vztah,“ říká hudební génius Morricone, který zvládl čtyřleté studium harmonie za šest měsíců a pomohl v 60. letech obrodit žánr westernu.

Je paradoxní, že jeho nejslavnější melodie mu nevynesly ani jednu nominaci na Oscara. První šance přišla se snímkem Nebeské dny, druhá o sedm let později s Misí. Ještě třikrát mohla americká filmová akademie ocenit Morriconeho za konkrétní film, Neúplatní, Bugsy ani Maléna ji však nepřesvědčili. V roce 2007 konečně čtyřkilovou cenu z rukou Clinta Eastwooda převzal - za celoživotní mistrovství.

Video Události
video

Morricone nahrával v Praze

Morricone nahrával v Praze

Události, komentáře: Ondřej Soukup k turné Ennia Morricona

Morricone teď porotě nabízí hudbu oceněnou Zlatým globem. Jestli dostane svého prvního Oscara za konkrétní film, a s ním i jeho nejoblíbenější orchestr , uvidí diváci České televize v přímém přenosu 28. února.

Morricone pátečním koncertem v O2 areně odstartoval turné s názvem 60 let v hudbě, na němž ho vedle ČNSO doprovází velký pěvecký sbor a jeho dlouholetá sólistka, sopranistka Sussana Rigacciová. V pražské O2 areně vystoupil slavný skladatel potřetí. Na loňském vystoupení v rámci turné s názvem My Life in Music ho ministr kultury Daniel Herman ocenil cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována osobám, jež cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.