Viewegh nebo Topol čtou cestujícím ve vlaku

K jízdence kvalitní četba zdarma, navíc přímo od autora. Začal druhý ročník festivalu Čtení ve vlaku. Svá známá i nová díla představí přední čeští spisovatelé, například Jáchym Topol, Emil Hakl, Josef Formánek nebo Irena Dousková.

Čtení ve vlaku, na snímku předčítá Jáchym Topol
Zdroj: Čtení ve vlaku

Cestu pražskými příměstskými vlaky tento týden zpříjemní svým čtením 23 českých spisovatelů a spisovatelek. Stačí si prohlédnout jízdní řád, vybrat si oblíbeného autora, nastoupit do prostředního oddílu vlaku CityElefant a vystoupat do horního patra.

Loňský ročník Festivalu autorského Čtení ve vlaku vzbudil velký zájem, proto je letošní o dva dny delší (14. až 18. září). Vybrané oddíly vlaků, kde čtení probíhá, jsou výrazně označeny, aby spisovatelé nerušili cestující, kteří dávají přednost tiché četbě.

Video Začal druhý ročník festivalu Čtení ve vlaku
video

Začal druhý ročník festivalu Čtení ve vlaku

První příležitost k poslechu se zájemcům naskytla již v pondělí 14. září. Z hlavního nádraží vyrazila vlakem do Berouna Irena Dousková, autorka známá románem Hrdý Budžes. Zpáteční cesta pak byla v režii spisovatelky Dory Čechova. Spisovatelka o sobě říká, že se ve vlaku narodila, napsala v něm totiž svoji první povídku.

„Vlak usebírá myšlenky na to, aby vznikaly příběhy.“

Dora Čechova

Michal Viewegh a Martin Reiner pak četli ve vlaku na trati z Prahy do Benešova. V úterý a ve středu se s cestujícími sveze vždy sedm autorů, ve čtvrtek tři a v pátek dva. Poslední možnost vyslechnout autorské čtení mají zájemci v pátek odpoledne. Ve vlaku z Prahy do Lysé nad Labem a zpět bude číst Jáchym Topol.

Na milovníky literatury, kteří nestihnou žádný z uvedených spojů, počkají autoři ve čtvrtek odpoledne na hlavním nádraží. Ve Fantově kavárně se koná literární jarmark. Na programu jsou dobré knihy, dobrá káva nebo autogramiáda.