Rolling Stones před 25 lety orazítkovali příchod nové doby

7 minut
Speciál: Rolling Stones poprvé v Praze
Zdroj: ČT24

Jaké to je, cítit se bez domova, zcela neznámý? Jaké to je připadat si jako valící se kámen? ptá se v jedné písni Bob Dylan. Na pražský Strahov se před 25 lety nenavalil jeden kámen, ale hned čtyři. Místo spartakiádní přehlídky na stadionu zahráli 18. srpna Rolling Stones. Koncertem pro sto tisíc lidí definitivně prolomili zkostnatělou bariéru komunistické diktatury. Šlo o první akci svého druhu v postkomunistické Evropě.

Text: „I can't get no satisfaction!“ ze stejnojmenné skladby tentokrát neplatil. Pocit zadostiučinění Československo totiž v té době už konečně zakusilo. Plánovanou spartakiádní manifestaci míru v listopadu 1989 utnula sametová revoluce, která otevřela hranice a rocková legenda v čele s Mickem Jaggerem se dostala do Prahy.

250 korun místo obvyklých 20

Statisícové davy tehdy neodradily ani proudy deště, které se valily z mraků. Pro Čechoslováky skupina znamenala symbol změny. Vždyť i plakáty po městě nesly slogan: Tanky se valí ven, kameny se valí sem. Po svém příjezdu povečeřeli s první dámou Olgou Havlovou a před samotnou show navštívili na Hradě čerstvě úřadujícího prezidenta Václava Havla. Společně mluvili i o významu rockové hudby v podzemní kultuře Československa, o událostech vedoucích k listopadové revoluci i o revoluci samotné.

„Stouni“ odehráli více než dvouhodinový set a výtěžek ze zaplacených lístků šel na konto Výboru dobré vůle, který Havlová založila. Lístek stál kolem 250 korun (obvyklá cena za koncert byla tehdy 20 či 30 korun), rozpočet na uspořádání akce bylo 25 milionů. Strahov se navíc v kariéře formace stal největším místem, kde koncertovala.

Čtveřice přijela na pozvání prezidenta, o vystoupení v Československu měla však zájem už od začátku 80. let. Syrové kytary však režimu vadily stejně jako její texty. Sen se proměnil v realitu až o několik let později.

Yesmeni a elektrická kladiva

„Kapela sama chtěla vystoupit, to bylo jasné. Ale tým toho, kdo to platil, ten tomu bránil co nejvíc. O peníze a podmínky jsme se dohadovali do půlky července. Smlouva se podepsala 1. srpna ve Vídni a 18. hráli. V dějinách, kdy nebyl internet, mobily, faxy ani kopírky, je to 
v podstatě unikát," vzpomíná organizátor koncertu Milan Pešík. „Vypadali jsme jako pitomci, protože málokdo z nás uměl anglicky. Přezdívalo se nám yesmeni, jak jsme na vše kývali,“ dodává. 

Z hlediska organizace nebyla akce žádný med. Technické požadavky uváděly součástky nebo stroje, které v té době nešly v Československu sehnat. Ať už třeba konkrétní hřebíky nebo elektrické kladivo. „Neustále se také ptali, proč jim neodpovídáme na faxy. A my řekli: Protože žádný nemáme,“ usmívá se Pešík.

Celá sestava oděná do červených kabátů a sak nabídla průřez svou tvorbou, včetně ukázky z tehdy posledního alba Steel Wheels. Předskokany měli Rolling Stones hned dva: ETC… s Vladimírem Mišíkem a americkou kapelu Dan Reed Network. „Teprve s koncertem Rolling Stones běžní lidé pochopili, že přišel jiný režim,“ uzavírá organizátor. 

12 minut
Jak se připravoval koncert Rolling Stones?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 14 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 20 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...