Českým památkám chybějí profesionální průvodci

Hrady a zámky se potýkají s nedostatkem profesionálních průvodců. Ti chybí zejména v menších objektech, kde je často problém s dostupností. Národní památkový ústav zaměstnává 79 stálých průvodců, v létě pak spoléhá na brigádníky. Letos jich kasteláni nabrali dva tisíce.
Video Českým památkám chybí průvodci
video

Českým památkám chybí průvodci

Karlštejnem za jeden letní den projde zhruba 2500 návštěvníků. To znamená přes 80 prohlídek, na které je potřeba třináct průvodců. Čtvrtá nejnavštěvovanější česká památka láká vedle turistů i zájemce o tuto práci. Přihlásila se 70 lidí, památka jich potřebovala 19.

Díky velkému zájmu si tak mohla dovolit pečlivě vybírat. Tamní zaučení průvodci zvládnou i šest prohlídek za jeden den a případně ještě pomáhají sezónním brigádníkům. Své mladší kolegy chodí poslouchat, jak hovoří a dělají si poznámky.

  • Stálý průvodce si vydělá přes 11 tisíc měsíčně, ten sezónní má 63 korun na hodinu.

Ne všude může být průvodcovský systém tak propracovaný. Třeba u Žatce na zámku Stekník jsou rádi za každého nadšence, který chce provádět. Jedná se totiž o památku v menším městě, a proto bývá pro návštěvníky i pracovníky problém, jak se na místo dopravit. Turistů sem loni přišlo skoro 4000, stálého průvodce ale zámek nemá. Provází tu zatím jen čtyři brigádníci.

Problém nastane v září, kdy se všichni brigádníci vrátí do školy. Národní památkový ústav ale pro víc stálých průvodců nemá dostatek peněz a tabulkových míst. „Nejsme schopni příliš dobře hodnotit průvodce a musíme tak trochu sázet na jejich entuziasmus a zájem, ale na tom se do budoucna stavět nedá,“ je si vědoma památková instituce.