Rekonstrukce Výstaviště začala opravou fontán

Zase samá voda. Příbuzné Křižíkovy fontány jsou opět v provozu

Pražské Výstaviště je známo především Křižíkovou fontánou. Po deseti letech nyní zprovoznilo i fontány před hlavní branou areálu. Před vstupem byly vybudovány bazény s fontánami už v 60. letech minulého století - původně čtyři, jednu později nahradila socha Julia Fučíka, jehož jméno výstaviště neslo. Zbývající tři fontány byly krátce v provozu naposledy před deseti lety.

 

 

Oprava fontán patří spolu s opravou mozaiky na kolonádě a obnovou záhonů k viditelným změnám, které ohlašují kompletní revitalizaci a rekonstrukci areálu. Výstaviště v Praze-Holešovicích vzniklo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. V novodobé historii komplex postihly tři rozsáhé požáry. V roce 1991 shořel Bruselský pavilon, v roce 2005 lehlo popelem dřevěné divadlo a před sedmi lety vyhořelo levé křídlo secesního Průmyslového paláce

Novým nájemcem areálu se k 1. 1. 2015 stala akciová společnost Rozvojové projekty Praha, která je stoprocentně vlastněna Hlavním městem Prahou a v úzké spolupráci s městem celou revitalizaci koordinuje a řídí. "Cílem pro letošní rok je realizovat nejnutnější opravy, na které je odborem majetku vyčleněn rozpočet ve výši 50 milionů korun," uvedl k dalším plánům radní Jan Wolf. "Součástí tohoto plánu jsou opravy v Průmyslovém paláci včetně zajištění obvodového pláště. Dále jsou nezbytné opravy na zařízení bazénu, zimním stadionu a na Křižíkově fontáně. Některé z objektů je třeba zabezpečit do doby jejich rekonstrukce a opravit vstupní brány a oplocení areálu."