Za čísly jsou skutečné příběhy, říká fotografická výstava o uprchlících

Nákladové nádraží Žižkov v Praze obsypali až do 12. července uprchlíci. Řecký fotograf Giorgos Moutafis tam totiž vystavuje cyklus Migrantská Odyssea, s nímž mapuje posledních sedm let uprchlického života. Autor snímků cestoval celou tu dobu společně s utečenci a zachytil jejich každodenní osudy. Expozicí se snaží upozornit na aktuální problém s nelegálními imigranty.
Z výstavy Migrantská Odyssea
Zdroj: Amnesty International Autor: Giorgos Moutafis
Video Migrantská Odyssea na Žižkově
video

Migrantská Odyssea na Žižkově

Migrantská Odyssea je kromě fotek doplněna o konkrétní příběhy uprchlíků, mimo jiné proběhne debata o současné uprchlické krizi s českými zástupci Amnesty International, která pracuje s migranty žijícími v Česku.

  • „A co kdyby se situace obrátila?“ táže se Amnesty International ve svém spotu. „Jsme svědky toho, že se pořád mluví o číslech, o tom, kolik imigrantů míří do Evropy, o povinných kvótách, statistikách, ale tato výstava přináší svědectví konkrétních lidí, kteří cestu do Evropy podnikají. Konkrétní příběhy a konkrétní osudy, protože chceme ukázat, že za těmi čísly se skrývají lidské osudy,“ uvedla vedoucí metodička Šárka Antošová. 

Největší důraz ale klade organizace na doprovodný program. Součástí výstavy je také několik koncertů a především debaty. Ve středu 1. července se bude diskutovat na téma Co s uprchlíky? se specialistkou na migraci z Amnesty International, se zástupcem organizace pracující s migranty a uprchlíky žijícími v Česku. O týden později v úterý se slova ujme reportér Patrik Kair, který natáčel příjezd a zachraňování uprchlíků na řeckém Kosu a v Itálii, kam dále sledoval jejich kroky. 

Z výstavy Migrantská Odyssea
Zdroj: ČT24
Autor: Giorgos Moutafis

Ani zakončení výstavy neskončí pouze tichým sundáním instalace. Na zavíracím večírku zahraje kapela Allstar Refjudží Band, která v sobě snoubí „kurdský folk a pop, akordeon východoevropského stylu, čínskou operní a popovou hudbu, švýcarské nápěvky z hor a kabaretů, dixieland, brass, rap a další žánry.“

Giorgos Moutafis…

Fotograf Giorgos Moutafis… se narodil v řeckých Aténách. První zkušenost s fotografií měl až v roce 2006. Stačil už zdokumentovat několik humanitárních krizí a konfliktů ve více než 20 zemích po celém světě (Balkán, Afrika, Střední východ). Jeho práci tisknou nebo prezentují média, jako je CNN, BBC, VICE, Al-Džazíra, Spiegel nebo Guardian. Pravidelně spolupracuje s charitativními organizacemi jako Amnesty International.