POSLECHNĚTE SI audioknihu roku: Muž jménem Ove

Nejlepší audiokniha roku je podle porotců Muž jménem Ove vydavatelství OneHotBook, kterou interpretoval herec Jan Vlasák. Záznam vznikl podle psané předlohy spisovatele Frederika Backmana. Posluchači pro změnu ocenili Analfabetku Jonase Jonassona s hlasem Martina Stránského. Výsledky byly prezentovány na probíhajícím Světě knihy.  

Stránský dostal i zvláštní cenu za nejrespektovanějšího interpreta audioknih, ale zasazuje se také o jejich propagaci.

Cenu za nejlepší interpretaci dostal Oldřich Kaiser za načtení povídek Bohumila Hrabala Bambini di Praga, nejlepší audiokniha pro děti je Babička Drsňačka od Davida Walliamse v podání Jiřího Lábuse.

Audiokniha roku se udílela v kategoriích nejlepšího zvuku, interpreta, četby, dramatizace a za nejzdařilejší knihy pro děti.

Audiokniha? Sem s ní!  

Fenomén audioknih je mezi českými posluchači stále oblíbenější. Počty vydávaných titulů rostou geometrickou řadou, podle odhadu vydavatelů je na trhu ve formě fyzických nosičů či v digitální podobě 2500 titulů. Nekrácená četba vychází stále častěji ve formátu CD-MP3, která audioknihy otevřela širšímu publiku. Nejdelší audioknihy skýtají desítky hodin poslechu.

„Vydávají se všechny žánry, krácená i nekrácená četba, vícehlasá četba i dramatizace, záznamy představení i dokumenty. Řada titulů je k dispozici pouze digitálně, na internetu,“ řekl Alan Piskač ze společnosti Popronmedia.V poslední době vzrostl zájem u mladších mužů, kteří tituly stahují a poslouchají v autech. Ženy podle průzkumů více čtou a kupují knihy i audioknihy na klasickém trhu.

  • Loňský objem tuzemského trhu s audioknihami odhaduje Svaz českých knihkupců a nakladatelů na 55 milionů korun. Více než čtvrtina prodaných titulů je od českých autorů. Nejdelší audioknihy na trhu mají 50 až 60 hodin, jde o první tři díly oblíbené série Hra o trůny z nakladatelství Tympanum.
Video Audiokniha roku 2014
video

Audiokniha roku 2014