Národní divadlo chystá 21 premiér a dává šanci mladým

Praha – Národní divadlo (ND) v Praze od září 2015 do června 2016 nabídne na všech svých jevištích v Národním divadle, Státní opeře, Stavovském divadle a na Nové scéně celkem 21 premiér. Další obměnou projde před další sezonou soubor činohry pod vedením nového uměleckého ředitele Daniela Špinara.
Video Události v kultuře: Nová sezona Národního divadla
video

Události v kultuře: Nová sezona Národního divadla

„Nová scéna výrazně omládne. Hledali jsme tituly, které odrážejí dnešní dobu a které svou formou zároveň reflektují nejnovější trendy moderní činohry,“ říká Špinar, který chce soubor posílit o mladé herce a rozloučit se s těmi v důchodovém věku.

Od nové sezony Národní divadlo posílí herci Pavel Batěk, Patrik Děrgel, Lucie Juřičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková a Tereza Vilišová. Dramaturgii rozšíří Ilona Smejkalová, mezi režiséry bude posilou Štěpán Pácl. „Než si člověk postaví soubor, trvá v Národním divadle až dva roky,“ říká Špinar s tím, že další herce bude ještě přijímat.

Po prosincovém odchodu herečky Petry Špalkové naopak půjde na jaře do důchodu na vlastní žádost například herec a režisér Jan Kačer a v létě ho bude následovat herec Jan Hartl, který bude v inscenacích hostovat. Během roku údajně skončí termínované smlouvy Sabině Králové, Antonii Talackové, Petru Motlochovi a Oldřichu Vlčkovi.

O dalším působení jedná vedení činohry s Igorem Barešem. Spekuluje se o odchodu Miluše Šplechtové, Hany Igondy Ševčíkové, Jana Novotného či Jaromíry Mílové. Ti ale mají trvalé smlouvy a první scénu by museli opustit dohodou.

Symbolické zahájení nové sezony se uskuteční 6. září na piazzetě ND. Od září 2015 do června 2016 první scéna nabídne na všech svých jevištích 21 premiér. Tři premiéry připraví soubor baletu, činohra nazkouší devět nových inscenací. Osm titulů rozšíří repertoár operních souborů. Novým projektem přispěje i Laterna Magika.

ČINOHRA

Nový umělecký ředitel činohry Špinar se svým týmem navazuje na éru Michala Dočekala. Divadelní hry do dramaturgického plánu nejbližší sezony připravovali společně. První premiérou bude v září hudební revue V rytmu swingu buší srdce mé, kterou podle knihy vzpomínek jazzmana Jiřího Traxlera připraví režisér Ondřej Havelka.

Činohra dále nabídne třeba Ibsenovu Hedu Gablerovou. Pod inscenaci se podepíše Jan Nebeský. Premiéra se uskuteční letos v listopadu. Oblíbená autorka Lenka Lagronová píše pro Stavovské divadlo novou hru Jako břitva (Němcová), ve které přibližuje osud Boženy Němcové. Hru nastuduje režijní posila souboru Štěpán Pácl (všechny premiéry zde).

BALET

První baletní premiéra bude letos v prosinci věnovaná titulu Louskáček. Tvůrcem nové inscenace bude umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska. Milovníci baletu se dále mohou těšit na pohádku H. Ch. Andersena Sněhová královna, která na repertoár ND přichází z Anglického národního baletu, pro nějž ji vytvořil britský choreograf Michael Corder. Třetí novinku uvede pod společným názvem Vertigo trojice evropských tvůrců tanečního divadla, Moldavan Radu Poklitaru, Ital Maur Bigonzetti a Švéd Alexander Ekman (více zde).

LATERNA MAGIKA

Laterna magika uvede v dubnu příštího roku premiéru inscenace na motivy Malého prince od Antoina de Saint-Exupéry pod vedením Vladimíra Morávka (více zde).

OPERA

Osm premiér připravují do nové sezony operní soubory (více zde). Půjde třeba o první operu Igora Stravinského Slavík a poslední operu Petra Iljiče Čajkovského Jolanta. V ND je uvede Dominik Beneš spolu s hudebním ředitelem moskevské Nové opery Janem Lathamem-Koenigem. Státní opera otevře novou sezonu dramatem Vincenza Belliniho Norma s Marií Fajtovou v titulní roli. Režisérem inscenace je mladý japonský umělec Tomo Sugao.

Pražskému publiku se v další sezoně v roli operních tvůrců představí další světové osobnosti jako britský režisér Keith Warner, německý dirigent Roland Böer, britská herečka a režisérka Irina Brooková nebo maďarská herečka Enikő Eszenyiová.