Cenu Jindřicha Chalupeckého pro rok 2007 získala Eva Koťátková

Praha – Vítězkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2007 se stala pětadvacetiletá Eva Koťátková. Autorku, která ve své práci originálním způsobem propojuje performanci a sochařství, vybrala mezinárodní porota z pěti finalistů.

Odměnou pro vítězku je šestitýdenní pobyt v rezidenčním centru v New Yorku, přibližně 100.000 korun na nový umělecký projekt nebo katalog a 50.000 korun na podporu dalšího tvůrčího rozvoje.

Vítězem čtenářské soutěže, kterou organizoval časopis, jenž je partnerem ceny, se stal Jakub Hošek. Ve finále osmnáctého ročníku soutěže byli ještě Zbyněk Baladrán, Jan Nálevka a Pavla Sceranková.

Koťátková svými pracemi navazuje na tradici konceptuálního umění 60. let. Její akce, objekty a kresby také charakterizuje dadaisticky rozpustilý smysl pro humor. Porota jako zdůvodnění svého výběru uvedla, že autorka se „po obsahové stránce odvážně vyrovnává s každodenností, tělesným a emocionálním vnímáním prostoru. Její koncepčně založený přístup je plný hravosti a tajuplnosti. Nesamozřejmost všednosti a každodenních předmětů přetváří do performancí a soch“.

Finalisté letos měli k dispozici každý samostatnou galerii, pro kterou tvořili svůj projekt. Koťátková, nejmladší z finalistů, představila v Galerii Jelení videoprojekci dokumentující její experiment. Strávila při něm několik dní v jedné malé místnosti, zároveň se zabývala tématy domácnosti, osobního prostoru, izolace a každodennosti. I tak malou místnost během těchto dní mnohokrát přestavovala, stavěla si sama sobě překážky v podobě tunelů z překližek či se zastavěla prkny v rohu místnosti.

Záznam její performance je na výstavě, kterou doplňují objekty sestavené z požitých věcí a kresby vzniklé během experimentu. Konstrukci z překližek podobnou těm ze záznamu Koťátková připravila i pro návštěvníky – vede z okna Galerie Jelení a je možné ji použít pro vstup do výstavy. Koťátková téměř vždy pracuje s prostředím a věcmi, které ji obklopují a jimž vymýšlí nové funkce.

Finálové výstavy potrvají do 2. prosince, vedle Galerie Jelení ještě v Galerii NoD (Baladrán), v Galerii etc (Nálevka), v Galerii Entrance (Sceranková) a v Galerii AM 180 (Hošek). Otevírací doba je každý den mimo pondělí od 12:00 do 18:00.

Netradiční vchod do expozice letošní finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého ve smíchovské Galerii Jelení
Netradiční vchod do expozice letošní finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého ve smíchovské Galerii Jelení