Političtí vězni předvedli trika proti komunismu

Praha - V rámci festivalu Jeden svět se 9. března konala v pasáži Lucerna netradiční módní přehlídka. Trika navržená českými výtvarníky, grafiky a designéry v rámci projektu Trikem proti komunismu předváděli členové Konfederace politických vězňů. Do přehlídky se zapojili také zahraniční disidenti, hosté letošního festivalu. 

Osmdesátníci ve světlech reflektorů chtěli připomenout nebezpečí komunismu, které podle nich přetrvává. „Vždycky je nebezpečí, komunisté jsou nejzrádnější druh lidí, které znám,“ říká Milan Nerad, člen Konfederace politických vězňů. Komunisté jej odsoudili na 20 let pro velezradu a špionáž, ve vězení strávil 12 let. Prošel mnoha věznicemi včetně Leopoldova, vzpomíná na ně se slovy „dřepy, mlácení, hlad, život bez vody, bez mytí“. 
  
„Komunisté bagatelizují historii, vymýšlejí si nepravdy o tom, co bylo, nebo nebylo, tváří se, že se tu nic nedělo,“ vyjadřuje mínění občanského sdružení Dekomunizace jeden z jeho členů Michal Gregorini. 
 
Módní přehlídka upozornila na právě probíhající výtvarnou soutěž NECHCI MÍT NA TRIKU DALŠÍ TOTALITU! Designérská akce poskytuje prostor jak profesionálním výtvarníkům a grafikům, tak široké veřejnosti a byla symbolicky vyhlášena 25. února 2008, v den šedesátého výročí komunistického puče. Zatím se do ní přihlásilo přes 50 autorů, zájemci mají možnost své návrhy posílat do 31. března 2008.