Úspěšný letošní Jeden svět pokračuje

Praha - Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který v polovině března skončil v Praze, nadále pokračuje v 16 městech České republiky a také 11 světových metropolích. Vybrané snímky jsou do konce března zdarma ke zhlédnutí na on-line speciálu České televize a ČT2 uvede postupně 10 snímků z cyklu Proč potřebujeme demokracii?

Návštěvnost pražské části festivalu překonala loňský rekord, celkem festivalové filmy zhlédlo přes 45 000 diváků a divaček. Protože i návštěvnost v regionech je zatím vyšší než loni, celkový počet návštěvníků Jednoho světa by se podle organizátorů mohl letos přiblížit číslu 90 000 (v loňském roce 71 549). Na festival přijelo 130 zahraničních hostů.

Festival se letos koná celkem ve 29 českých městech, dnes začíná pětidenní část v Táboře a do poloviny dubna navštíví ještě 15 měst. Kromě veřejných odpoledních a večerních projekcí doprovázených besedami, koncerty a výstavami probíhají na všech festivalových místech také dopolední projekce speciálních filmů pro žáky základních a středních škol.

Devět oceněných celovečerních snímků z uplynulých ročníků, krátké filmy letošního ročníku, ukázky z letošních snímků i tzv. sociální spoty nabízí na svých internetových stránkách do konce března Česká televize; filmy na on-line speciálu do dnešního dne zhlédlo 37 670 diváků a divaček. 

10 snímků natočených v rámci unikátního mezinárodního projektu Proč potřebujeme demokracii? uvádí již od února v úterý večer program ČT2; na diváky čekají ještě snímky Za boha, za cara, za vlast, Taxi na temnou stranu, Egypt: Sledujeme vás, Hledání Ghandího a Železné dámy z Libérie, držitel letošní Ceny studentské poroty.

Své desáté narozeniny Jeden svět oslaví formou několikadenních ozvěn i v Bruselu, Bukurešti, Londýně, Lublani, Madridu, Paříži, New Yorku, Kyjevě, Sofii, Vídni a Washingtonu DC. Jeden svět se osvědčil také jako celoroční instituce aktivně podporující vznik lidskoprávních festivalů. Sesterské filmové přehlídky pravidelně probíhají v Maďarsku, Německu, Polsku, Slovensku, Srbsku, Kosovu, Kyrgyzstánu a na Kavkaze.