V newyorské dražební síni Christie's padl nový rekord

New York - Anonymní kupec zaplatil za jeden obraz v přepočtu skoro 542 milionů korun, což z malby udělalo nejdražší prodané dílo žijícího umělce v historii. Benefits Supervisor Sleeping - obraz obtloustlé modelky Sue Tilleyové v životní velikosti z roku 1995 - je klasický realistický portrét Luciana Freuda, který nic nepřikrašluje.

Obraz se dražil vůbec poprvé a hned zlomil rekord. Neznámý kupec za něj dal o 10 milionů víc, než bylo dosavadní maximum za dílo žijícího umělce. Ten od loňského listopadu držel Američan Jeff Koons se skulpturou Zavěšené srdce, za něž kupec v síni Sotheby's zaplatil 23,6 milionu dolarů.

„Obrazy do téhle aukce jsme vybírali velmi pečlivě, proto byla tak úspěšná. Celkem tu padlo 8 rekordů. Freudovo dílo mělo velký úspěch,“ liboval si Brett Gorvy, ředitel poválečné sekce Christie´s. 

Lucian Freud, přezdívaný pro své podivínství Poustevník z Holland Parku, je vnukem psychoanalytika Sigmunda Freuda. Narodil se v Berlíně v roce 1922, o 11 let později utekl s rodinou, která byla židovského původu, před nacisty do Británie. Britské občanství získal v roce 1939.

Poprvé Freud prezentoval své tvůrčí schopnosti na veřejnosti jako sedmnáctiletý svým autoportrétem na stránkách britského uměleckého časopisu. Malířství vystudoval na East Anglian School of Painting and Drawing v Dedhamu a pak na londýnské univerzitě.

Freud patří k zastáncům klasického realistického portrétu. Zaměřuje se především na zobrazení nahého těla a obvykle se nevyhýbá ani nejmenším detailům, jako jsou například žilky či mateřská znaménka portrétovaných osob. Jeho portrét britské panovnice Alžběty II. vzbudil v uměleckých kruzích poprask a tisk ho dokonce označil za „mimořádně neuctivý“.

Obdiv naopak sklidil jeho další obraz, akt těhotné modelky Kate Mossové (Nahý portrét 2002), který se prodal v roce 2005 za 7,32 milionu dolarů (zhruba 170 milionů korun). Těhotnou ženu zobrazil Freud ale už v roce 1997, když namaloval modelku a tehdejší manželku rockera Micka Jaggera Jerry Hallovou v devátém měsíci těhotenství.

Kromě Freudova plátna nabízela aukční síň Christie˙s ještě dalších 56 hodnotných uměleckých děl. Přes 50 milionů dolarů zaplatil neznámý sběratel za obraz, který malíř Mark Rothko vytvořil v roce 1952, dobře si vedla i díla Andyho Warhola. Jeho serigrafie dvojportrétu filmového herce Marlona Branda změnila majitele za 32 milionů dolarů.

Rozčarování naopak přinesl prodejci triptych Francise Bacona z roku 1976, který dosáhl na 28 milionů dolarů. Jeho původně odhadovaná prodejní cena se totiž pohybovala až ke 35 milionům dolarů.