Letošní „rozlétaná“ Letní Letná otevírá své brány

Praha - Tanec na čtyři metry vysokém kvádru, vzdušnou akrobacii na provazové stěně nebo na ocelových lankách ve výšce šest metrů nad zemí uvidí kromě jiného návštěvníci mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná, který se koná ode dneška v pražských Letenských sadech. Až do 2. září zde bude kromě večerních vystoupení připraven i celodenní program pro děti a hudební část.

„Některá představení vyvolají pochybnosti o existenci fyzikálních zákonů,“ řekl dramaturg festivalu Ondřej Cihlář. Celkem na festival pozval přes 30 divadel, která uvedou více než 90 představení. Hlavní hvězdou bude francouzský soubor Les Colporteurs, který divákům ve vlastním stanu nabídne šest představení s názvem Le fil sous la neige (Drát pod sněhem), založených na akrobacii na visutém laně.

Dnes a v následujících třech večerech se divákům představí francouzské duo Cie Moglice - Von Verx. V představení I look up, I look down dvě mladé performerky Chloé Moglia a Mélissa Von Vépy hledají na kovové stěně cestu na pevnou zem, ve svém projevu se inspirují novým cirkusem i tancem. Další letos uváděné představení nazvané Posedlost předvede česko-francouzský soubor Décalages. „Láká nás kombinace cirkusových prvků s divadlem a tancem,“ uvedla členka souboru Seiline Valléeová, která se svým partnerem Salvim Salvatorem prý k vystoupení potřebuje šest kilometrů provázků.

Také letos Letní Letná nabídne program pro děti. Několikrát denně budou hrát pohádky soubory Buchty a loutky, Teátr Víti Marčíka či Divadlo Minor. O hudební část programu se postará formace Jablkoň.

Přehlídka nového cirkusu, divadla a vizuálního umění se tradičně uskuteční v cirkusových a divadelních stanech na tradičním místě v Letenských sadech mezi Kramářovou vilou a Hanavským pavilonem. Loni sem našlo cestu zhruba 16 tisíc návštěvníků.