Jean-Paul Belmondo je zpátky

Paříž - V psychologickém dramatu režiséra Francise Hustera Un homme et son chien (Muž a jeho pes) se na filmová plátna vrací jeden z nejoblíbenějších francouzských filmových herců Jean-Paul Belmondo. Herec, který před sedmi lety utrpěl mozkovou mrtvici, hraje životem zkroušeného starého muže, který se najednou ocitne na ulici a jehož jediným společníkem je jeho pes. Snímek vstupuje do filmové distribuce ve středu 14. ledna.

Jean-Paul Belmondo:

„Viděl jsem dvacetileté, kteří na tom byli o hodně hůř než já. Když jsem odcházel z nemocnice, přísahal jsem si, že se budu bít, abych jim ukázal, že se ještě dá něco dělat. Ještě jsem nevěděl co. Nakonec je to tento film. Dělám ho pro ně.“

Svůj návrat k filmu věnuje Belmondo mladým handicapovaným lidem, s nimiž se během své dlouhé rekonvalescence setkal. Po mrtvici herec, který se kdysi nenechával ani v nejkrkolomnějších scénách zastupovat kaskadérem, ochrnul na pravou polovinu těla a ztratil řeč. Díky své vůli i péči lékařů opět mluví a chodí, i když o holi. Jeho pravá ruka je stále bezvládná.

Agentura AFP napsala, že přes svůj handicap Belmondo neztratil nic ze svých hereckých kvalit - je přesně v postavě a je tím působivější, že nijak nezakrývá svůj stav.

„Pro tuto roli to byl buď Belmondo, nebo nikdo. Jen on mohl ztělesnit toho člověka, který se nikdy nenechá srazit a ze všeho se zvedne. Jean-Paul je takový ve skutečném životě,“ řekl režisér Huster.

Film nově zpracovává látku snímku Umberto D., který v roce 1951 natočil italský režisér Vittorio De Sica. Vedle Belmonda v něm hraje řada jeho slavných kolegů, třeba Max von Sydow, Robert Hossein, Pierre Mondy a Françoise Fabianová. Mladou dívku, která se chce starce ujmout, hraje Hafsia Herziová, která loni dostala nejvyšší francouzské filmové ocenění, Césara, jako největší ženská herecká naděje.

Huster doufá, že Belmonda získá pro své plánované nové zpracování amerického filmu z roku 1965 Cincinnati Kid, ve kterém se pokerový šampion střetává s mladým amatérem. Belmondovým protějškem by měl být Jean Dujardin.