Špidla zpestřil Brusel street a pop artem

Brusel - Eurokomisař Vladimír Špidla se rozhodl zpestřit šedé chodby Evropské komise graffiti. Ale jen na fotografiích a obrazech. V rámci prezentace moderního umění, kterou během předsednictví v unii zaštiťuje, uspořádal výstavu českého street a také pop artu v budově Evropské komise v Bruselu. České pouliční umění reprezentuje István Lékó, který svou sbírku fotografií pražského street artu představil v českém hlavním městě před dvěma lety. Pop art pak Through Czech Eyes II. Richarda Augustina.

„Pop art ovlivňuje většinu současného umění, dá se za něj považovat veškerá současná reklama a design. Jde o prvek, který se nachází i v mých obrazech, které jsou také vedle toho ovlivněny i kubismem,“ přiblížil svou tvorbu Augustin.

Zatímco pop art má kořeny v 50. letech, street art je fenomén 21. století. Jeho cílem je především oslovovat kolemjdoucí. A oslovil i Vladimíra Špidlu. „Pokud ho vidím na nějaké historické fasádě, tak mu nefandím, ale pokud ho vidím na nějakém kusu bezduchého betonu, tak fanouškem jsem,“ přiznává.

Street art nepotřebuje galerie ani muzea. Někdy vydrží roky, jindy jen pár minut. Na svých fotografiích, které shromáždil v téměř pětisetstránkové knize, se street art snažil zachytit natrvalo István Lékó. „Na street artu mě fascinuje různorodost a rozmanitost žánrů a také nápadů a moderních náhledů na svět,“ prozrazuje, čím mu pouliční umění tak učarovalo.

Svou sbírku představil na podzim 2007 v Galerii Školská 28 pod názvem Street Art Praha a u příležitosti této výstavy vyšla také stejnojmenná rozsáhlá publikace. Lékó do ní zahrnul všechny výraznější street artové žánry: šablony, nálepky, plakáty, mozaiky nebo 3D instalace, na něž v hlavním městě narazil. Na zdech domů, lampách, zdech…

Nyní je společně s popartovými malbami Richarda Augustina mají bruselští euroúředníci přímo před očima. Ale jen po dobu měsíce března, pak je vystřídá jiná výstava, i když opět spojená s českým uměním. To bude představováno v Evropské komisi až do konce českého předsednictví. Sérii výstav zahájilo v lednu moderní umění, sklo a šperky, chystá se politická karikatura.