„Myslím, že pro nás všechny je Dvořák velmi důležitý. Je úžasné, jak vnášel pocity z nového světa do hudby, kterou skládal,“ řekl před koncertem Duton. I on má díky své prababičce české kořeny. Umělci, kteří v české metropoli nehrají poprvé, přednesli z Dvořákovy tvorby Smyčcový kvartet Es dur zvaný Slovanský.
Na hudební scéně působí Emersonovo smyčcové kvarteto více než tři desítky let, a to ve stále stejné sestavě. Houslisté Eugene Drucker a Philip Setzer se střídají na místě prvních houslí, kromě violisty Lawrence Dutona doplňuje soubor ještě violoncellista David Finckel. Od roku 1987 vydal soubor u Deutsche Grammophon 30 úspěšných nahrávek, získal osm cen Grammy, tři ceny britského odborného časopisu Grammophone a prestižní ocenění Averyho Fishera udělované americkým umělcům za mimořádný přínos klasické hudbě. V nadcházející sezoně bude dokončovat nahrávku s Dvořákem; v New Yorku a Londýně se chystá provést skladby Dvořáka, Martinů i Janáčka.
Ve Dvořákově díle se kvarteto snaží zahrát různé melodie, pasáže a přechody s přirozeně znějícím stylem a volností tak, aby zachovalo strukturu každé věty. „Zajímavé je to, že právě nahráváme desky pro Deutsche Grammophon se všemi Dvořákovými kvartety plus Violovým kvintetem, včetně dnešního opusu 51 - Slovanského. Perfektně to ladí s tímto programem,“ poznamenal Duton. Na jaře letošního roku mimo jiné pořídilo u stejného vydavatelství novou desku se smyčcovými kvartety Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, hudbou, již podle Dutona ansámbl miluje.