V Hradci pokračuje Divadlo evropských regionů

Hradec Králové - Prvními představeními včera dopoledne v Hradci Králové začal 16. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Festival do 30. června nabídne na různých místech ve městě zhruba 250 divadelních představení, sdělil ředitel Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislav Zeman. „Zájem o vstupenky na festival byl větší než v minulých letech, mnohá představení jsou vyprodaná, ale na část představení je možné stále vstupenky sehnat,“ upozornil.

Během přehlídky vystoupí na dvou desítkách míst soubory z 15 evropských zemí, připravené jsou také koncerty a další doprovodné akce. „Všechno je připraveno, nyní záleží na tom, zda nás podrží počasí, které návštěvnost i atmosféru celého festivalu dokáže hodně ovlivnit,“ dodal Zeman.

Slavnostní zahájení festivalu obstaralo v pondělí večer představení podle hry Milana Kundery Ptákovina z pražského Činoherního klubu v režii Ladislava Smočka. Následuje série divadelních vystoupení v Brně, Plzni, Ústí nad Labem, ale i v Košicích, Banské Bystrici, Bratislavě a dalších městech. Celkově by se tak mělo odehrát na 220 představení na dvaceti scénách.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Závěr festivalu bude 30. června patřit inscenaci bratislavského Studia L+S Na fašírky mi nesahej s Milanem Lasicou a Milanem Kňažkem v hlavních rolích, kterou nastudoval Peter Mikulík. Více informací o programu festivalu i volných vstupenkách je možné najít stránkách Klicperova divadla.

dramaturkyně programu Open-Air Dominika Špalková:

„Chtěli jsme ukázat i další žánry, které jinak nemají takový prostor. A tak jsme sem pozvali 'story telling' - vyprávěcí divadlo, pohybové divadlo a třeba i žánry jako kabaret a nový cirkus.“

Na loňský ročník festivalu dorazilo 58 290 návštěvníků, návštěvnost poznamenalo deštivé počasí, kvůli kterému se nedohrála některá z představení. Hradecké divadlo pořádá tradičně také festival Čekání na Václava, který se koná od 28. září do 28. října.