Ekofilm 2010 otevírá skandálem

České Budějovice – Rok 2010 jako mezinárodní rok biodiverzity ovlivnil téma letošního Ekofilmu, mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví. Šestatřicátý ročník se koná v jižních Čechách – v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Třeboni od 4. do 10. října. Po cyklojízdě „s Ekofilmem kolem světa“ a koncertu The Tap Tap festival v 18:00 zahájí promítání francouzského filmu Krásná zelená.

Pozitivně laděné sci-fi z roku 1996 ukazuje, jak by vypadal život na planetě, kde se všichni respektují a mají rádi, a jak by vypadalo setkání člověka z téhle ideální společnosti s naší současnou společností. Na Ekofilm se letos přihlásilo 226 snímků ze 40 zemí světa, Českou republiku reprezentuje 63 snímků. Do vlastní soutěže postoupilo 61 vybraných titulů, vítěze z nich vybere pětičlenná odborná porota.

EKOFILM letošní ročník otevírá skandálem

Ministr životního prostředí Pavel Drobil údajně nařídil, že film Martina Marečka Auto*Mat nesmí získat na festivalu Ekofilm žádnou z cen. V reakci na pokus o ovlivňování rozhodnutí poroty Ekofilmu stáhlo sedm českých filmařů své filmy z programu a soutěže festivalu Ekofilm. Protestují tak proti politickému zásahu do průběhu výběru vítězných snímků i proti jednání organizátorů i poroty festivalu.

Text veřejného dopisu režisérů českých dokumentárních filmů organizátorům festivalu EKOFILM 2010:

Vážení organizátoři festivalu EKOFILM 2010,

vzhledem k tomu, že jste do dnešního dne zahájení festivalu nezaujali žádné stanovisko k závažným obviněním o ovlivňování poroty stran Ministerstva ŽP, rozhodli jsme se, že si nepřejeme, aby se naše filmy (seznam viz níže) účastnily programu i soutěže festivalu EKOFILM 2010. Tímto vás žádáme, aby byly projekce našich filmů zrušeny. Divákům se za vzniklou nepříjemnost omlouváme a věříme, že pochopí, že se k tomuto kroku uchylujeme i v jejich zájmu.

Naše rozhodnutí jsme pečlivě uvážili a kromě těchto volně dostupných článků: Respekt.cz, Deník Referendum

nás k němu přiměly i naše osobní rozhovory se členy poroty, kteří mimo záznam ovlivňování stran MŽP připustili. 

Text prohlášení zároveň adresujeme českým médiím. 

S pozdravem 

Režiséři: Martin Mareček, Vít Klusák a Filip Remunda, Ivo Bystřičan, Lucie Králová, Martin Dušek a Ondřej Provazník

Seznam filmů, které stahujeme z programu i soutěže festivalu EKOFILM 2010: 

Auto*Mat

Český mír

Doba měděná

Pahrbek český

Ženy SHR

Video Reportáž Kristíny Vrkočové
video

Reportáž Kristíny Vrkočové

Mnohé přihlášené snímky spojuje letošní hlavní téma: mezinárodní rok biodiverzity. Stejné téma se objeví také v diskuzích, besedách a workshopech. Festival zve například na čtvrteční přednášku S nadhledem, kterou připravuje prezident Ekofilmu Pavel Kovář, profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. O den později povede diskusi nazvanou Návrat k hodnotám: vztah tří velkých E – Etika, Ekologie, Ekonomika. Otázky týkající se biodiverzity bude svým hostům pokládat na jednom z festivalových seminářů i Vladimír Kořen, reportér České televize, která je hlavním mediálním partnerem festivalu.

Souběžně s třeboňským programem se první festivalový den bude promítat v Českých Budějovicích v kině Kotva. Na večer je zde připravena projekce nového filmu Stevea Lichtaga Poslední lovci a beseda s tvůrci o natáčení v daleké Indonésii mezi domorodci, kteří loví obří vorvaně na dřevěných člunech pomocí bambusových harpun.

Bohatá je tradičně i nabídka doprovodných akcí. Kromě akcí zahajovacího dne se návštěvníci mohou těšit například 5. října na představení U výčepu s Jaroslavem Duškem, tradičním průvodcem festivalu, a neslyšícími herci. Na čtvrtek je připraveno komponované představení v Solnici inspirované známým francouzským bestsellerem Jeana Giona Muž, který sázel stromy. Na pátek 9. října je v Městském divadle v Českém Krumlově připraveno představení Svět toltéků, ve kterém Jaroslav Dušek, Pjér la Šé´z, Alan Vitouš a Viktor Zborník pokračují dál ve výpravě do světa toltéků, která započala Čtyřmi dohodami.

V Českém Krumlově uskuteční již tradiční setkání s tvůrci českého filmu po 30 letech. Tentokrát padla volba na film Křehké vztahy režiséra Juraje Herze. V programu festivalu nebudou chybět ani koncerty. V pondělí v Solnici skupina Bro´s´n´ Beasts, v pátek 8. října to v divadelní kavárně Antré rozjede skupina Yo Yo Band s Richardem Tesaříkem, sobota 9. října bude v hudební režii Jazzové sekce Okamžitého Filmového Orchestru Varhana Orchestroviče Bauera.

Festivalové dění bude probíhat především v Českých Budějovicích (4.–7.10.), v Českém Krumlově (8.–10.10.) a v Třeboni (4.–6.10.). Kinobus Ekofilmu pak navštíví dalších pět jihočeských měst (4.–8.10.). Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen se uskuteční v sobotu 9. října v Městském divadle. Moderovat jej bude Jaroslav Dušek. Všechny festivalové pořady jsou určeny pro veřejnost. Vstup na všechny akce Ekofilmu je zdarma s výjimkou divadelních představení a ochutnávky biovín.