NFA provětrává šuplíky s audiovizuálním dědictvím

Praha - Divotvorné oko Jiřího Lehovce z roku 1939 nebo krátké filmy Karla Zemana patří ke snímkům, které Národní filmový archiv promítne v rámci oslavy Světového dne audiovizuálního dědictví. V promítací síni Ponrepo v Praze uspořádá dnes odpoledne a večer řadu projekcí a představí také obory své činnosti. Program uzavře dlouhometrážní dokument Lidé za kamerou, který na prahu zlatých šedesátých zavedl diváky na prohlídku po Barrandově.

Odpolední projekce zahájí pásmo krátkých filmů z 30. a 40. let. Pracovníci archivu pak promluví například o ediční řadě DVD, přiblíží archiv filmů Laterny magiky i činnost knihovny NFA. Vpodvečer dojde na prezentaci pamětní mince ke 100. výročí narození Karla Zemana, kterou doplní dva jeho krátké snímky.

Večer bude promítnut celovečerní dokument Lidé za kamerou, který v roce 1961 natočil Eduard Hofman. Mezi jinými se na plátně objeví Jana Brejchová, Miloš Kopecký, Karel Zeman, Martin Frič, Otakar Vávra, Jiří Krejčík, Eman Fiala a Karel Höger, který s Miroslavem Horníčkem načetl komentář.

Tento film zavádí diváky na prohlídku po filmovém studiu Barrandov. Z tehdejší filmové současnosti vede expedice do prvorepublikových let, v nichž se barrandovský komplex budoval, odtud až do němé éry. Pak se opět vrací k filmovému dění roku 1961 a k zevrubnému líčení práce v ateliérech," řekl Hála. Pozadu prý nezůstane ani historie pražské kotliny; tu evokuje pozoruhodná písnička Trilobit interpretovaná Jiřím Suchým a Ljubou Hermanovou.

Podrobnější program najdete na stránkách NFA. Na všechny akce se zájemci z řad veřejnosti dostanou zdarma.

0Dne 27. října 1980 přijala generální konference UNESCO v Bělehradě doporučení o ochraně pohyblivých obrazů (Recommendation for the Safeguarding and Preservation of Moving Images). Z iniciativy Národního filmového archivu a České komise pro UNESCO podpořené dalšími národními komisemi přijala roku 2005 33. generální konference UNESCO v Paříži návrh NFA vyhlásit tento den Světovým dnem audiovizuálního dědictví.

Bez pasu a bez víza z Kudlova do San Francisca (1964, režie:. Oldřich Lipský, Karel Zeman)
Bez pasu a bez víza z Kudlova do San Francisca (1964, režie:. Oldřich Lipský, Karel Zeman)
Více fotek
  • Bez pasu a bez víza z Kudlova do San Francisca (1964, režie:. Oldřich Lipský, Karel Zeman) zdroj: Národní filmový archiv http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2056/205509.jpg
  • Národní filmový archiv zdroj: Národní filmový archiv http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2052/205185.jpg