Vánoční stromky mají druhou šanci

Praha – Živý trávník doplněný interaktivními sochařskými objekty vybízel loni v létě kolemjdoucí na piazzetě Národního divadla k Pikniku Nové scény. Na letní projekt navazuje „druhý spontánní projekt v městské krajině“, který je opět šitý na míru tomuto místu. V rámci dočasné povánoční instalace Second Chance / Nová scéna pro stromečky vznikl na piazzetě recyklovaný les. Prostranství u Národního divadla oživuje už od začátku ledna myslivecký posed architekta Matěje Petránka.

Do dočasného lesa mohli třetí lednovou neděli přispět i zájemci z řad veřejnosti, kteří během dne přinesli k Národnímu divadlu svůj vánoční stromeček. Autory konceptu recyklovaného lesa jsou Michaela Klakurková a Jan Žaloudek, představen byl dnes odpoledne, za doprovodu Klubu trubačů Českomoravské myslivecké jednoty.

„Téměř všechny rodiny přijímají strom jako symbol Vánoc na několik týdnů do svých domovů. Vánoční strom, ústřední bod domácností během Vánoc, se již tradičně na Tři krále promění v odpadní materiál, který se hromadně povaluje v ulicích,“ vysvětlují autoři projektu. "V instalaci představíme vánoční stromky z různých městských částí Prahy seskupené do útvaru simulujícího rostlý, přirozený lesík."

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Projekt Second Chance probíhal zároveň minulý týden i v bukurešťském parku Izvor, kam umělce k instalaci pozvalo místní České centrum. Recyklovaný les u Národního divadla bude k vidění do 25. ledna, pak budou loňské vánoční stromky definitivně zlikvidovány. „Skoro se zdá, že Nová scéna projektuje své počiny na piazzetě podle již zlidovělé věty z České sody, že 'jsou to zejména lesy, louky a budovy',“ dodává ředitel Nové scény Štěpán Kubišta. „Zbývají už jen budovy a na ty je možno se těšit v červnu tohoto roku v rámci Pražského quadrienále,“ přislíbil.

Second Chance / Nová scéna pro stromečky
Second Chance / Nová scéna pro stromečky