Opeře Národního divadla by měl šéfovat Rocc

Praha - Ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý navrhuje, aby se novým šéfem opery stal slovinský režisér a scénograf Rok Rappl. Černého návrh projedná 11. února rada české první scény. V současné době je Rok Rappl, který tvoří pod uměleckým jménem Rocc, uměleckým šéfem Janáčkovy opery. Funkce by se měl ujmout 1. ledna 2012. Ministerstvo zároveň stále projednává budoucnost pražských operních scén - v Praze by měla být jen jedna, v budově SOP.

"Nabídku ředitele Národního divadla vést operu přijímám s nadšením a s veškerou zodpovědností. Bude mi ctí podílet se na uměleckém vývoji předního evropského operního domu," uvedl Rocc.

Současný šéf opery ND Jiří Heřman zůstane v uměleckém vedení i po tomto datu až do konce sezony 2011/2012, a to jako zástupce šéfa opery. Podle vedení české první scény tak bude garantováno dokončení sezony podle dramaturgického plánu, který Heřman připravil.

"Na ukončení mého působení jsme se s ředitelem Černým dohodli v souvislosti s očekávaným spojením opery Národního divadla a Státní opery Praha. Nejsem přesvědčen, že reorganizaci lze zrealizovat v krátkém časovém horizontu bez dopadu na uměleckou úroveň," komentoval to Heřman.

Rok Rappl vystudoval operní režii na JAMU, postgraduálně studoval scénografii v Curychu a u v Offenbachu nad Mohanem. Působil v Národním divadle v Praze, v Leipziger Theater, ve Slovinském národním divadle nebo v Národním divadle moravskoslezském. V sezoně 2008/2009 pracoval jako zástupce uměleckého šéfa Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Od ledna 2010 je uměleckým šéfem Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Ministerstvo kultury v současné době zvažuje, že přemístí většinu operních a baletních představení do budovy SOP. V Národním divadle by se hrála zejména činoherní představení. O budoucnosti předních pražských scén chce MK rozhodnout ještě letos. Na ministerstvu vzniká v těchto dnech pod vedením náměstka pro umění a knihovny Radka Zdráhala pracovní skupina pro koncepci SOP. Podkladem její činnosti bude práce uznávaného teatrologa Josefa Hermana a hlavním úkolem zajistit další fungování SOP a Národního divadla.

„Mám vytipovaná určitá jména, ale zatím je nechci zveřejnit. S možnými kandidáty si chci vše podrobně probrat a prodiskutovat,“ uvedl ve středu Zdráhal na webových stránkách ministerstva. Pracovní skupina by měla podle něj být jmenována už začátkem února a scházet se bude podle potřeby.

Kdy by se měly přední pražské scény změnit, by měla ovlivnit délka a způsob rekonstrukce budovy SOP, která je v havarijním stavu. V jakém rozsahu se opravy budou provádět, bude ministerstvo vědět v březnu, s čímž souvisí i návrh na celkovou investici a způsob provozu SOP během rekonstrukce. Ta by mohla podle odhadů začít počátkem příštího roku.

Státní opera Praha
Zdroj: Státní opera Praha
Autor: Ondřej Kocourek