Boris Jirků zachytil Světlo před světlem

Praha - Galerie La Femme v pondělí 7. února otevírá výstavu předního českého malíře, grafika, ilustrátora a sochaře Borise Jirků nazvanou Světlo před světlem. Výstava obrazů doprovází vydání stejnojmenné monografie. Vystaveny budou obrazy z poslední doby, především z jeho cest, které uskutečnil s Galerií La Femme do Andalusie, Francie, Ekvádoru a na Galapágy, ale i z jeho cest soukromých. Výstavu zahájí a knihu pokřtí Michal Horáček a Lucia Šoralová & La Alma.

„Používáme výraz: osvětlil jsi mi to, teď už to konečně vidím. Je to vlastně osvětlení poznáním. Aby byl předmět viditelný, musí být napřed poznaný. Abychom mohli něco vidět, napřed to musíme vědět. Když už vím, tak pak vidím, a to je to světlo před světlem. Byl bych velice rád, kdyby každý, kdo je na mé výstavě, pak byl trochu jiný než předtím. Pokud se někdo změní zásadně, odloží nějaké nepříjemné životní rozhodnutí a pak už ho ani neudělá, to by byl úplný vrchol,“ řekl k názvu výstavy výtvarník, když stejnojmennou expozici uspořádali minulý rok v galerii Holešov.

Prof. Boris Jirků (*1955, Zlín)

vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a dále pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora A. Paderlíka, obor monumentální malba v architektuře. Na Vysoké škole umělecko-průmyslové vyučoval po mnoho let figurální kresbu a současně pořádal workshopy figurální kresby s přednáškami na Univerzitě Palackého v Olomouci a Západočeské univerzitě v Plzni, universitě v Mainzu a Wiliams School v Connecticatu.

0

V současné době vede figurální kresbu v Ústavu umění a designu na Západočeské univerzitě v Plzni a doktorandská studia klasických médií na Akademii výtvarných umění v Banské Bystrici.

Vedle malby se aktivně zabývá ilustrací, za kterou získal v minulosti mnoho prestižních ocenění.