Daniel a Žáček předhodí filmy Českým lvům

Praha – Kdo z filmových tvůrců a herců získá letos plnoletého Českého lva, se dozvíme 5. března, přesně o měsíc dříve, tedy dnes, budou vyhlášeni semifinalisté, kteří mají šanci na některou z cen České filmové a televizní akademie dosáhnout. Nominační večer tradičně vysílá v přímém přenosu od 20:00 na ČT2 Česká televize (sledovat ho můžete i na webu ČT24), která má také několik želízek v ohni. O nominace na Českého lva za rok 2010 se uchází 10 koprodukčních filmů ČT z celkového počtu 21 soutěžících hraných snímků a 7 koprodukčních dokumentů ČT z celkového počtu 15 filmů.

Napínat filmaře bude v nominačním večeru 18. ročníku herecké duo Jakub Žáček a Marek Daniel. Jan Budař, který ceremoniál uváděl loni, se moderování zhostí při vyhlašování cen 5. března. Oba večery by tentokráte měly být ve znamení tance a hudby.

„Takzvaně na sebe slyšíme, nejen pracovně, protože jsme se potkali už v HaDivadle a občas spolu moderujeme, takže si to Petr Vachler dal asi nějak dohromady a řekl si: 'Když jsou to kamarádi a pracují spolu, tak by jim to mohlo jít,'“ odhaduje Jakub Žáček, pro něhož, stejně jako pro jeho kolegu Marka Daniela, je uvádění nominačního večera lví moderátorskou premiérou.

Video Jakub Žáček hostem Studia 6
video

Jakub Žáček hostem Studia 6

"Byli bychom…

0… rádi, aby nominační večer byl o filmu, aby nebyl o Jakubu Žáčkovi a Marku Danielovi. Chtěli bychom být služebníky večera."

Nejvíce se oba obávají toho, že neuniknou trémě. Žáček, kterého diváci pořádně zaznamenali v předloňských Zoufalcích a ti všímavější ho nyní odhalili coby lepiče plakátů v úvodně znělce k cyklu ČT Rozmarná léta českého filmu, na tiskové konferenci k Českým lvům zažertoval, že se možná v přímém přenosu zhroutí. Marek Daniel, který zná nominační napětí na vlastní kůži (byl nominován za roli ve filmu Marka Najbrta Protektor) se takového faux pas ale neobává. „Jakub je chytrý a dokáže spatra reagovat. Kolikrát nejen chytře, ale i vtipně,“ prohlásil na adresu svého kolegy.

Plnoletý Český lev se rozšiřuje

Jiná moderátorská dvojice není ale jedinou změnou oproti minulému ročníku filmových cen. Tou nejvýraznější je rozšíření nominací ze tří na pět v každé kategorii. „Chtěli jsme ukázat širší vkus akademiků, udělat Českého lva pestřejším a propagovat víc kvalitních českých filmů,“„vysvětlil Petr Vachler, výkonný ředitel ČFTA. “Tento systém na Českých lvech ostatně fungoval už v letech 1993 a 1994." Které snímky a tvůrci se dostali do nejužší trojice, to se diváci dozvědí ještě před vyhlašováním vítězů při závěrečném ceremoniálu v březnu.

Úplnou novinkou je Cena Magnesie pro nejlepší studentský film spojená se stotisícovou finanční odměnou pro režiséra. Pětici studentských snímků prozradil Vachler ještě před 5. únorem, zveřejnil také nominace cen za filmový plakát, nejlepší zahraniční filmy a pět dokumentů a pět hraných filmů, které mají největší šanci odnést si Cenu filmových kritiků a teoretiků. (Podrobněji o těchto nominacích se dočtete v souvisejícím článku. Přehled všech hraných i dokumentárních snímků, které se ucházejí o osmnácté České lvy, najdete v přehledu České televize.)

Které filmy mají největší, nebo naopak nejmenší šanci dostat se do lvích nominací, se pokusí odhadnout filmový kritik Kamil Fila v pořadu Kulturama (dnes od 12:32 na ČT24).