Hudební Andělé bilancují i na ČT

Praha – Dnes večer se podvacáté rozdávají Ceny Anděl udělované Akademií populární hudby. Ceremoniál kulatého ročníku vysílá Česká televize v přímém přenosu od 21:00 na ČT1 (sledovat je budete moci i na webu ČT24). Jubilejní ročník „českých cen Grammy“ je spojen s rekapitulací dvaceti let populární hudby u nás. Mimořádný pořad Ceny Anděl 2010 - Dvacetiletí budou moci diváci České televize také sledovat živě – od 22:55 opět na prvním programu.

Slavnostním večerem provedou loňští vítězové Cen Anděl v kategorii zpěvačka a zpěvák – Ewa Farna a Tomáš Klus. Kategorie jsou stejné jako loni, vyhlášen bude nejlepší zpěvák, zpěvačka, skupina, album, skladba, objev a videoklip. Tradičně bude uveden nový člen Síně slávy a pořadatelé prozradí název nejprodávanějšího alba roku 2010. Součástí ceremoniálu jubilejního ročníku bude také vyhlášení nejlepších interpretů posledního dvacetiletí a nejlepšího tuzemského alba vydaného za posledních dvacet let.

Všední den pro vyhlášení výsledků vybrali pořadatelé vzhledem k zaneprázdněnosti umělců o víkendech. Hlasování akademiků je dvoukolové. V prvním kole přes tři čtvrtiny ze 112 akademiků vybraly nominované umělce, vítěze určí stejně jako loni hlasování akademiků v přímém přenosu. V porotě zasednou i někteří hudební kolegové nominovaných, tedy ti, kteří loni nevydali album, například Lenka Filipová, Tonya Graves, Marta Jandová nebo Kryštof Michal.

Video Akademie rozdá hudební Ceny Anděl
video

Akademie rozdá hudební Ceny Anděl

0Součástí Cen Anděl budou i žánrové kategorie, v nichž hlasují odborní porotci. Žánrové ceny budu předány v pražské Incheba Areně 23. února odpoledne před zahájením jubilejního, dvacátého večera cen Anděl. Záznam z předávání těchto ocenění uvede ČT2 v pátek 25. února v 18:00.

Podle názorů některých hudebních odborníků měli akademici s výběrem nominovaných umělců problém. „Loni vyšlo málo nosičů a výrazně méně zajímavých desek,“ vysvětlil hudební publicista Petr Korál. Nejvíce nominací získala skupina Nightwork, kterou členové Akademie populární hudby nominovali v kategoriích skupina roku, album roku, skladba roku a videoklip roku. Tři nominace získal písničkář Xindl X, po dvou mají Toxique, David Koller a Hana Hegerová. Přehled všech nominací, včetně žánrových, najdete v příloze.

Ceny Anděl
Zdroj: Akademie populární hudby