Část stěny z vily Tugendhat byla v brněnské menze

Brno - Při restaurování interiéru vily Tugendhat učinil brněnský historik umění Miroslav Ambroz unikátní nález. Objevil část původní půlkruhové makasarové stěny, která ve vile ohraničovala jídelnu. Původní dřevěný artefakt Němci za druhé světové války odvezli. Odborníci ho po desetiletí považovali za ztracený a ve vile restaurátoři vyrobili kopii. Části originálu Ambroz objevil v menze brněnské právnické fakulty. Posledních 20 let u panelů z exotického dřeva s pohnutou historií obědvali hosté menzy.

Ambroz se dostal k deníku, který si v Brně za druhé světové války vedl německý voják. Jako příznivce moderní architektury mezi zápisky včlenil i zmínku o odvozu makasarové stěny. Objekt, kam se dostala, v textu označil. Ambroz v budově rozpoznal dnešní právnickou fakultu. Panely pak našel v menze.

„Byla to několikaletá práce, když bratr zjistil, že v menze panely opravdu jsou, byl hodně překvapený. Domnívám se, že si toho skvostu nikdo nevšiml, protože panely byly horizontálně položené. Nikoho nenapadlo, že jsou to tytéž a to je velká práce mého bratra. Stav panelů je překvapivě dobrý, i když jsou rozřezané. Je velká šance, že se dají zase dohromady,“ prohlásil bratr historika Miroslava Ambroze, architekt Vladimír Ambroz, jehož firma bude stěnu rekonstruovat.

Video Z Brna informuje Zuzana Janáková
video

Z Brna informuje Zuzana Janáková

Podle správkyně vily Ivety Černé není nemožné, že se panely ze vzácného dřeva objevily ve studentské jídelně. „Když tam (v budově) sídlilo gestapo, tak to byla společenská místnost. Stěnu tak přesunuli do reprezentativní místnosti,“ uvedla. Stěnu před novým využitím někdo rozřezal a použil jako obklad na zeď. Na rozdíl od vily, kde kresba dřeva směřovala svrchu dolů, byl na novém místě obklad připevněn horizontálně. Nikdo ho 70 let nepoznal.

Restaurátoři ho ze stěny v menze sejmuli a převezli do dílny. Půlkruhová makasarová stěna je považována za jeden ze symbolů vily Tugendhat. Karel Říha z firmy A.M.O.S. Design oznámil, že se stěna do vily zpět vrátí. 

Vila Tugendhat

je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Vila vznikla podle plánů slavného architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Rodina Tugendhatových si domu užila jen osm let. V obavě před nacisty emigrovala.

Památka jako celek se aktuálně restauruje. Obnova za 156 milionů korun má být hotová v lednu 2012. Vila bude patrně veřejnosti nepřístupná i nějaký čas poté, kdy se dovnitř bude stěhovat odvezené vybavení a prostory se budou připravovat pro expozici.

Vila Tugendhat / Původní makasarová stěna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24