„Umístění v soutěži pro mě bylo velkým povzbuzením a nyní už píši další příběhy. Bylo poučné vyslechnout si od porotců třeba i kritiku,“ uvedl Jiří Drašar, který je autorem vítězné povídky Poslední cesta. Příběh o lásce z prostředí domova důchodců nejvíce zaujal odbornou porotou a zabodoval i ve veřejném hlasování.
Mezi 423 došlými texty uspěly také povídky Den, kdy se Vidímová svlékla od Lucie Verrallové, Kód Antonína Mazáče, Prokletí od Petra Doležala a Návrat autorky Terezy Prasličkové. „Byli jsme překvapeni nejen obrovským zájmem, ale také vysokou kvalitou povídek. Publikovat by se prakticky dala téměř každá desátá,“ řekl jeden z organizátorů soutěže Milan Pohl a dodal, že soutěž bude pokračovat zřejmě i příští rok.
„Každá z vybraných povídek je úplně jiná, ale všechny jsou velice dobře řemeslně zpracovány, mají krásnou češtinu. Myslím, že o některém z autorů ještě uslyšíme,“ řekl Svěrák. Kmotrem knihy je i kvůli tomu, že část výtěžku z prodeje půjde na konto jím dlouhodobě podporované nadace Paraple.
Soutěž o nejlepší povídku pro dospělé z pera začínajících literátů byla vyhlášena spolu s vedlejší soutěží o nejlepší grafický návrh knižní obálky. Největší úspěch mezi téměř třiceti návrhy sklidil obal složený z pásků s větami z povídek, jehož autorkou je Taťána Shamma. „Často si knihu koupím právě podle toho, jak mě zaujme vizuálně. Ve svém návrhu jsem se snažila, aby v něm byla zastoupena každá povídka, a přesto obálka působila jako celek,“ uvedla Shamma.
Nakladatelství Fragment
patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 120 milionů korun. Od svého vzniku na počátku devadesátých let vydalo více než 2 000 různých publikací.
