V Národním zazněla nová experimentální opera

Praha - Na scéně historické budovy Národního divadla (ND) se s úspěchem odehrál scénický koncert I went to the house but did not enter (Šel jsem do domu, ale nevstoupil) od německého skladatele Heinera Goebbelse. Experimentální operu jednoho z nejvýznamnějších soudobých skladatelů provedlo renomované britské mužské vokální kvarteto The Hilliard Ensemble. Netradiční vystoupení hostil festival Pražské jaro.

Opera vznikla před třemi lety pro Edinburghský festival a dosud ji viděli diváci v řadě evropských zemí, letos v březnu i v Jižní Koreji.

Skladatel Goebbels českou metropoli navštívil osobně a zůstane zde ještě o něco déle kvůli divadelnímu studentskému projektu v Divadle Archa. V Praze už zaznělo několik jeho děl - La Jalousie, Odpoutání Prométhea a Černé na bílém.

Video Hilliard Ensemble v ND
video

Hilliard Ensemble v ND

Hilliard Ensemble v ND

Komorní pěvecké kvarteto zpívalo v Národním divadle v představení guru soudobého hudebního divadla Heinera Goebbelse Šel jsem do domu, ale nevstoupil jsem. Probereme s publicistou Pavlem Klusákem.

Rozhovor s Heinerem Goebbelsem

O svém posledním díle ČT24 řekl: „Je tam spousta příběhů, nejenom jeden. Podstatné je ale, jaké příběhy si v sobě přinášejí sami diváci. Chci, aby herci – zpěváci nenabízeli jasnou interpretaci, aby zbyl prostor pro divákovu představivost, pro jeho vlastní svět?“

„Byla to nejkrásnější spolupráce, co jsem kdy zažil, byli jsme nadšeni. Víte, oni nemají žádnou takovou zkušenost, jsou to zpěváci. Tu skladbu jsem ale napsal přímo pro ně, jim na tělo, pro konkrétní zpěváky,“ doplnil autor.

Skladatel, který se zároveň ujal režie nové inscenace, vytvořil pro kvarteto pěvců kompozici vycházející z literární předlohy od Thomase S. Eliota, Maurice Blanchota, Franze Kafky a Samuela Becketta. Každá z nich propůjčuje roztříštěnému a anonymnímu vypravěči soubor hlasů, což divákovi umožňuje volněji uchopit smysl chování jednotlivých postav. Citovaná díla přinášejí více příběhů a autor je staví do pozice jakési spleti, jež má vyslovit nedůvěru vůči lineární formě vyprávění.

Na inscenaci režisér spolupracoval s uznávaným scénografem a světelným designérem Klausem Grünbergem, kostýmy vytvořila Florence von Gerkanová, která spolupracuje i s newyorskou Metropolitní operou.

Proslulý mužský soubor The Hilliard Ensemble se již 37 let orientuje zejména na interpretaci středověké a renesanční hudby. V červnu bude hostovat mimo jiné v rakouském Melku nebo v Benátkách, a to se svým koncertním projektem Officium Novum.

Heiner Goebbels
Heiner Goebbels
Více fotek
  • Heiner Goebbels autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2609/260836.jpg
  • Scéna z hudebního díla Šel jsem do domu, ale nevstoupil od Heinera Goebbelse - Národní divadlo v Praze (2. 06. 2011) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2609/260833.jpg