Šabach mísí humor s melancholickým smutkem

Praha - Petr Šabach, pražský spisovatel a prozaik se jako jeden z mála českých autorů literaturou uživí. V jeho knihách se mísí odešlé časy, vzpomínky a historky, s osobitým humorem a nostalgií. Ve všech románech a povídkách je zřetelný autobiografický prožitek či alespoň autorské zpracování odposlouchaných příběhů. Své texty halekavě vypráví a umí je napsat tak, že se dají přečíst jedním dechem. Petr Šabach se narodil 23. srpna 1951 v rodině vojáka z povolání.

Úplně první knihu, sbírku povídek Jak potopit Austrálii, vydal Šabach už v roce 1986. To už měl za sebou všelijaká povolání (technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, noční hlídač v Národní galerii, odborný referent Galerie hlavního města Prahy), studium Střední knihovnické školy a kulturologie na FF UK (obor absolvoval 1979 diplomovou prací Specifika rodiny v předávání kulturních hodnot).

Následovaly knihy Hovno hoří, Opilé banány, Putování mořského koně. V řadě Šabachových knih představuje zajímavý počin Ramon z roku 2004, v něm do obvyklého světa drobných lidí s jejich všedními radostmi i starostmi vnáší pohyb postava cizince. V březnu 2011 vydal svazek deseti povídek s názvem S jedním uchem naveselo.

Jeho spisovatelské alter ego často prožívá v pražské čtvrti Hanspaulka období, kdy se hltal bigbít a přes hudbu a její společenství se vyjadřoval odpor proti totalitnímu režimu tehdejšího Československa, jak je patrno třeba z povídek o hudbě soustředěných v knize s názvem Škoda lásky z roku 2009.

Přebal knihy Petra Šabacha
Přebal knihy Petra Šabacha
Více fotek
  • Přebal knihy Petra Šabacha zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2816/281573.jpg
  • Přebal knihy Petra Šabacha zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2816/281572.jpg
  • Přebal knihy Petra Šabacha zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2816/281569.jpg
  • Přebal knihy Petra Šabacha zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2816/281568.jpg

Velkou popularitu Šabachovi přinesla novela Šakalí léta, podle které vznikl v roce 1993 stejnojmenný muzikál, první výrazný počin tohoto druhu v Čechách od dob Starců na chmelu. Napsal jej scenárista Petr Jarchovský, režíroval Jan Hřebejk a hudbu, z níž vzešla řada hitů, vytvořil Ivan Hlas. Duo Jarchovský - Hřebejk v dalších letech využilo Šabachovy náměty ještě několikrát, a to v populárních snímcích Pelíšky, Pupendo a U mě dobrý.

Posledním zfilmovaným „Šabachem“ je Občanský průkaz, tentokrát v režii Ondřeje Trojana z roku 2010. Ve stejnojmenné knize z roku 2006 se Šabach vrátil do období pražského jara a vytvořil knihu, která postihuje tu více, tu méně zřetelnou svíravost totalitního státu.

Dnes Šabach mimo jiné vyučuje tvůrčí psaní na Literární akademii a na otázku, zda se dá psaní naučit, říká: „Řemeslo se naučit dá. Je to jako se vším. Taková maličkost na okraj je talent…“

Petr Šabach o 60. letech:

„Doba to byla zajímavá a sexy, takže si o ní moje generace nadšeně vypráví, jenomže pozor. Jsme ročníky, které mohly teoreticky padnout ve Vietnamu, kdybychom se teda narodili v Nevadě, a to jsme si tenkrát neuvědomovali. Ledacos mi v mládí nedocházelo, což se mi tuhle potvrdilo u četby Allana Ginsberga.“