Jan Hřebejk natočí Svatou čtveřici

Praha - Podle původního filmového scénáře Michala Viewegha natočí režisér Jan Hřebejk koncem roku film s názvem Svatá čtveřice. Pracovat začne v půlce října a do konce prosince by měl být hotov. Snímek v produkci Rudolfa Biermanna ze společnosti In Film, ve kterém budou hrát například Jiří Langmajer, Marika Procházková, Luděk Munzar a Hynek Čermák, se má v kinech objevit na podzim příštího roku.

„Příběh filmu Svatá čtveřice se dá označit za jemně psychologickou vztahovou komedii. Odehrává se v současnosti a jejími hrdiny jsou dva manželské páry středního věku,“ řekl Viewegh. Jde o jeho první původní filmový scénář - už proto se těší, že zažije poprvé v životě, že lidé půjdou do kina na něco, co nebudou znát z knihy.

„Nebudou vědět, na co, a nebudou to automaticky srovnávat s knihou. Nebude to žádné drásavé psychodrama; chtěl bych, aby šla z plátna pozitivní energie,“ dodal. I proto to je pro něj zajímavá situace, když příběh může diváky překvapit například nečekanými dějovými zvraty, což se u filmové adaptace divákovi, který četl knížku, nestane.

Michal Viewegh
Michal Viewegh

Jan Hřebejk má na kontě jedenáct celovečerních filmů a další pro televizi. Jako režisér pracuje i na divadelních jevištích. Za svůj celovečerní hraný debut Šakalí léta byl v první polovině 90. let oceněn prvním Českým lvem za nejlepší režii. České lvy později získal i za filmy Musíme si pomáhat, který byl nominován na Oscara, a Horem pádem. Právě snímek Musíme si pomáhat adaptoval pro divadelní jeviště a s úspěchem uvedl v pražském Divadle na Jezerce. Také díky filmům Pelíšky či Pupendo patří mezi nejúspěšnější české filmaře. Letos v lednu uvedl Hřebejk do kin zatím svůj poslední snímek Nevinnost.