Praha zastavila transformaci pěti divadel

Praha - Praha pozastavila transformaci pěti pražských divadel, která se měla z příspěvkových organizací přeměnit na obecně prospěšné společnosti. Záměr v minulosti vyvolal kontroverze. Radní pro kulturu Lukáš Kaucký se ke kroku rozhodl především z ekonomických důvodů, řekl dnes novinářům. Dodal, že Praha vypíše výběrová řízení na ředitele všech příspěvkových organizací, tedy i deseti divadel.

Transformovat pět pražských divadel vedení města na jaře doporučil výbor pro kulturu. Záměr se týkal Švandova divadla, Divadla pod Palmovkou, Divadla Na zábradlí, Studia Ypsilon a Divadla v Dlouhé.

Podle Kauckého se proti němu postavili ředitelé divadel. „Do té doby nebylo jednání úplně konstruktivní. Poté jsem se s nimi několikrát sešel, poslali také otevřený dopis primátorovi. Otevřeli zcela nové a zásadní otázky,“ poznamenal Kaucký. Nové otázky se podle něj týkají nejen samotného provozu divadel, ale i financování celého procesu.

Ředitelům divadel se například nelíbilo, že oproti návrhům poradního sboru primátora z roku 2009 doporučil výbor z transformace vyjmout Městská divadla pražská a Divadlo Spejbla a Hurvínka, která se tak měla stát společně s Divadlem na Vinohradech, Divadlem Minor a Karlínským divadlem páteřním systémem městských scén.

Zastavení Kaucký zdůvodnil především finančními důvody. Praha podle něj musí hledat úspory ve všech oblastech a nemalé peníze by ji stálo jenom zahájení celého procesu. Na provozu divadel by přitom metropole neušetřila. Divadlům totiž slíbila, že jim bude na grantech poskytovat stejné částky, jako do nich investuje v současné době.

Kaucký dodal, že kvůli zastavení převodu divadel se rozhodl vypsat výběrové řízení na všechny ředitele příspěvkových organizací. „Pokud chceme dosáhnout vyšší efektivity, je nezbytné, aby stávající nebo další zájemci mohli přednést nové projekty,“ poznamenal radní.

Od nich si slibuje zlepšení efektivity divadel. „Určitě budeme hledat rezervy v provozu těchto divadel tak, abychom přesunuli finanční prostředky z některých oblastí, které jsou možná nadbytečné, do oblastí, které by mohly naopak například zvýšit uměleckou kvalitu divadel,“ řekl Kaucký. Řekl, že to v žádném případě neznamená propouštění.

Transformace divadel se v Praze řešila několik let. Tématem se například zabýval poradní sbor primátora. Otázka transformace i financování hýbala pražskou kulturní scénou v roce 2008, kdy se proti novému systému grantů postavila část kulturní obce.