Vítězka Brněnské sedmikrásky se radovala ze šalinkarty

Brno – Ve třetím ročníku básnické soutěže Brněnská sedmikráska zvítězila herečka brněnského HaDivadla Sára Venclovská. Letošním zadáním bylo napsat nejlepší pražskou báseň o Brně nebo brněnskou o Praze. Porota vybrala báseň Venclovské kvůli jejímu osobitému pohledu a kvůli neotřelým obratům.

Vítězku ocenění překvapilo. Jako odměnu získala 10 tisíc korun a měsíční tramvajenku. „Jsem ráda hlavně za tu šalinkartu, konečně nebudu muset jezdit načerno,“ radovala se Venclovská.

Do soutěže se kromě řady amatérů zapojilo i několik známých autorů, například písničkář Jaroslav Hutka a básníci Petr Čichoň a Petr Hrbáč. Porota udělila i čestná uznání, která si letos za jediný text napsaný na psacím stroji vysloužil František Skoupý, Kromě něj ale stejné ocenení dostali i Lukáš Horák a básník Ivan Petlan.

Pořadatelé si přitom letošní soutěžící „vychutnali“, když jim zadali prozkoumat vztah Brna a Prahy jako dvou měst i dvou životních postojů. „Ukázalo se, že téma je letos těžší, mnozí autoři se s ním potýkali. Příští rok zřejmě téma zase zjednodušíme a budeme hledat nejhezčí báseň o Brně,“ řekl šéfredaktor pořádajícího nakladatelství Host Miroslav Balaštík, který taktéž zasedal v porotě. Spolu s ním o vítězi letošního ročníku rozhodovali i i básník Karel Škrabal, spisovatel Jaroslav Rudiš a divadelník Arnošt Goldflam.